Piercing to popularna forma ozdabiania ciała, o którą trzeba dbać ze skrupulatnością jak o własne zdrowie. Mimo wszystko piercing pozostawia otwartą ranę, która wymaga pielęgnacji oraz czasu, aby mogła się właściwie zagoić. Pamiętając o higienie przekłucia, unikamy infekcji, powikłań czy długotrwałych problemów zdrowotnych. Odpowiednia pielęgnacja jest także kluczowa dla estetycznej prezentacji kolczyka, na czym przecież najbardziej nam zależy. Wszystko to, co dzieje się po opuszczeniu studia piercingu, zależy od nas samych. Warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o piercing i przyspieszyć proces gojenia.

Codzienna pielęgnacja jako podstawa dbałości o piercing

Najważniejszą zasadą przy pielęgnacji piercingu jest zachowanie regularności. Przekłucie powinniśmy czyścić dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Przed podjęciem jakichkolwiek działań nie można jednak zapominać o higienie rąk. Warto wiedzieć, że zakażenia najczęściej występują w wyniku kontaktu z brudnymi dłońmi, które przenoszą bakterie na świeżą ranę.Jak dbać o piercing po przekłuciu? Tym samym miejsca przekłucia nie powinniśmy dotykać w ciągu dnia. Co więcej, czystość i pielęgnacja nie dotyczą samego piercingu, ale także wszystkiego, co ma z nim bezpośrednią styczność. Po wykonaniu przekłucia pamiętajmy o regularnej zmianie pościeli, zakładajmy tylko czyste czapki oraz starajmy się dość często myć włosy (jeżeli miejsce przekłucia to np. ucho). Kluczowe może być również ograniczenie rozmów telefonicznych. Dlaczego? Ponieważ przykładając brudny ekran telefonu do ucha, zwiększamy ryzyko infekcji.

W kwestii czystości środowiska sypialnianego nie zapominajmy natomiast o doborze wysokiej jakości materaca. Pod tym linkiem: abcsnu.pl/11-materace-piankowe znajdziemy najlepsze modele o cennych właściwościach higienicznych. Nie brakuje ich także w sklepach stacjonarnych w Ostrowiec Świętokrzyski.

Jak prawidłowo wyczyścić miejsce przekłucia?

Po przekłuciu należy systematycznie czyścić miejsce, w którym znajduje się biżuteria. Piercerzy zwykle zalecają stosowanie specjalnych środków, roztworów do dezynfekcji, które możesz otrzymać już w samym studiu lub nabyć w aptekach (ważne jest to, aby nie one zawierały alkoholu). Decydując się na przekłucie, należy być też świadomym, że otwarta rana będzie wydzielać osocze. To normalne zjawisko, lecz nie należy go pozostawiać bez kontroli. Przekłucie powinniśmy czyścić każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem, korzystając z patyczków higienicznych nasączonych w środku do dezynfekcji. Piercing pielęgnujemy delikatnie, unikając niepotrzebnego nacisku patyczkiem, który mógłby skutkować otworzeniem się rany. Podczas pielęgnacji sprawdzajmy także, czy kuleczki biżuterii są dobrze dokręcone. Po umyciu miejsce przekłucia należy osuszyć gazikiem jałowym, chusteczką higieniczną lub papierowym ręcznikiem. I co najważniejsze – pod żadnym pozorem nie wyciągajmy kolczyka na czas pielęgnacji! Takie działanie może skutkować dostaniem się bakterii do świeżej rany.

Należy uważać na urazy mechaniczne

Kolczyki, które mamy założone od razu po przekłuciu, są zawsze dłuższe. Taki zabieg uwzględnia fakt, iż w czasie gojenia się rany występuje opuchlizna. Jednocześnie jesteśmy zmuszeni uważać na to, aby nie zahaczyć kolczyka i nie doprowadzić do urazu mechanicznego. W zależności od tego, gdzie zdecydowaliśmy się na piercing, musimy zachować ostrożność np. przy ubieraniu się, braniu prysznica, ściągania okularów, aktywności fizycznej i wszystkich innych czynnościach, które wykonujemy na co dzień, często nieświadomie. Każde uderzenie czy zaczepienie kolczyka może wydłużać czas gojenia. Poza tym często kusi nas, aby dotknąć miejsce przekłucia – nie ulegajmy mu. Zbyt częste manipulowanie świeżo założoną biżuterią może doprowadzić do podrażnień i infekcji. W początkowej fazie gojenia (od 4 do 6 tygodni, zależnie od miejsca przekłucia) kolczyk powinien pozostać w jednym miejscu, a sama rana powinna się zagoić naturalnie.

Pilnowanie pozycji spania

Po wykonaniu piercingu piercer często też zaznacza, aby pilnować pozycję snu na czas gojenia się przekłucia. Dlaczego jest to ważne? Tutaj sprawa ma się podobnie co do ryzyka urazów mechanicznych. Spanie na stronie, na której wykonano przekłucie, może prowadzić do wydłużenia czasu gojenia. Nierzadko też w takiej sytuacji powstają “bąbelki” oraz inne zmiany skórne. Ostatecznie kończą się one permanentnym przekrzywieniem kolczyka i nieestetycznym efektem. Główna zasada głosi więc – nigdy nie śpij na przekłutym miejscu. Jeśli zdecydowaliśmy się np. na przekłucie obu płatków uszu na raz, niestety możemy być zmuszeni do wypoczywania na wznak.

Ochrona przed zakażeniami i podrażnieniami

Niestety na czas gojenia się rany musimy również zrezygnować z kąpieli w morzu, jeziorach czy basenach. Wodne przyjemności są tutaj zabronione, dlatego nie zaleca się wykonywania piercingu tuż przed lub w trakcie wakacji letnich. W miejscach o dużej wilgotności na naszą ranę czyhają bakterie i inne drobnoustroje, które mogą rozwinąć poważny stan zapalny. Świeże przekłucie powinniśmy trzymać również z dala od brudnych powierzchni, np. ręczników, poduszek czy wcześniej wspomnianego telefonu. Jednocześnie należy unikać noszenia zbyt ciasnej odzieży. Nadmierny nacisk także może być szkodliwy i wydłużyć czas gojenia. Najlepiej miejscu przekłucia zapewnić kolokwialny “święty spokój”. Nasze zadanie opiera się jedynie na regularnym czyszczeniu rany.

Cierpliwość – czas gojenia ma znaczenie

Każde przekłucie może goić się zupełnie inaczej i wymagać różnego czasu. Zależy on nie tylko od miejsca wykonania piercingu, ale także od indywidualnych predyspozycji organizmu. Proces gojenia się rany trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Z kolei przekłucia w języku czy na pępku wymagają aż jednego roku. Dlatego tak ważne jest zachowanie cierpliwości oraz utrzymywanie regularnej pielęgnacji miejsca rany. Nie należy się spieszyć ze zmianą biżuterii. Jeśli niepokoimy się o swój piercing, zawsze najlepiej skontaktować się ze studiem i umówić się na wizytę kontrolną. Niekiedy rana może też wyglądać na zagojoną od zewnątrz, kiedy w rzeczywistości tkanka wewnętrzna pozostaje wciąż niestabilna. Taka sytuacja nie oznacza, że proces gojenia został zakończony.

Pielęgnacja piercingu to ważny element przy świeżym przekłuciu ciała, niezależnie od jego lokalizacji. Przestrzeganie podstawowych zasad higieny pomoże nam uniknąć zakażenia i zachować estetyczną prezentację kolczyka na przyszłość. Przy tym warto wiedzieć, czego nie należy się podejmować i jakie ewentualne działania mogą prowadzić do nieprawidłowości w gojeniu się przekłucia. Aby piercing był udany, istotny jest oczywiście wybór odpowiedniego studia, ale także nasze zaangażowanie włożone w pielęgnację.

Przeczytaj także: Jak wybrać odpowiednią kołdrę dla alergika?