Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale w sypialni, a dokładnie w łóżku spędzamy niemalże ⅓ swojego życia. Czas ten przeznaczony jest na sen, który umożliwiał nam prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia oraz korzystnie wpływa na liczne procesy zachodzące w organizmie. Zdrowy sen, bo o nim tu mowa, w dużej mierze zależy od łóżka oraz elementów jego wyposażenia. A jakie łóżko jest lepsze – duże czy małe?

Kiedy wybrać duże łóżko?

Duże łóżko kojarzy się najczęściej z przepychem i luksusem, zwłaszcza jeśli dodatkowo obfituje w wiele ozdobnych poduszek. W dzisiejszych czasach znajdziemy je w wielu sypialniach i to nie tylko małżeńskich. O dużym łóżku zaczyna się mówić, kiedy to jego rozmiar wynosi 160×200 cm. Najczęściej wybieranym modelem jest jednak łóżko 180×200 cm, który gwarantuje aż 90 cm szerokości na jedną osobę. Największym modelem dostępnym w sklepach jest łóżko 200×200 cm, które wymaga stosunkowo przestronnej sypialni. A kiedy duże łóżko będzie faktycznie dobrym rozwiązaniem? Jak się okazuje, sprawdzi się ono przede wszystkim w trzech sytuacjach, czyli kiedy to:

  • śpimy z partnerem – wówczas musi wystarczyć miejsca nie na jedną, a na dwie osoby,
  • mamy sypialnię z dużym metrażem – jeśli tylko chcemy zapewnić odpowiednią ilość miejsca lub po prostu wypełnić przestrzeń,
  • rozpychamy się – duże łóżku zagwarantuje nam tutaj dostatecznie dużo miejsca, aby się komfortowo wyspać.

Małe łóżko – kiedy się opłaca w nie inwestować?

Jakie łóżko do sypialni - duże czy małe?Małe łóżko najczęściej kojarzy nam się z małą sypialnią. I słusznie – jeśli nie dysponujemy dużym metrażem, to szerokie łóżko nie jest dobrym rozwiązaniem z uwagi na fakt, iż zajmuje za dużo miejsca. Wąskie łóżka to takie, które mogą służyć zarówno jednej osobie (np. 80×200 cm), jak i dwóm (np. 140×200 cm). Z uwagi na to, można do nich zaliczyć modele w rozmiarze 80×200, 90×200, 100×200, 120×200 oraz 140×200. Tego typu łóżka znajdują zastosowanie w sypialni:

  • dzieci i nastolatków – nie zajmują dużo miejsca, przez co umożliwiają wstawienie biurka lub zapewniają przestrzeń do zabawy,
  • par i singli – oczywiście w zależności od metrażu sypialni,
  • seniorów – zazwyczaj służy zarówno w ciągu dnia od siedzenia lub drzemania, jak i w nocy do spania.

Dobór materaca do łóżka

Materac do spania to niezwykle ważny element, gdyż bezpośrednio wpływa na jakość i efektywność naszego wypoczynku. Jest to może dzięki unikalnej budowie oraz właściwościom, które umożliwiają niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała. W ten sposób przyczyniają się do:

  • wsparcia kręgosłupa,
  • stabilizacji sylwetki,
  • właściwej regeneracji mięśni,
  • redukcji dolegliwości bólowych związanych z kręgosłupem.

Współczesny rynek oferuje różnego rodzaju modele. Z uwagi na to, warto uwzględnić osobiste potrzeby i preferencje. Do nich zalicza się przede wszystkim wiek użytkownika, stan zdrowia oraz rodzaj wypełnienia. Natomiast jego rozmiar, czyli długość i szerokość musi być idealnie dopasowana do ramy.

Rozmiar łóżka a kołdra

Kolejną kwestią jest kołdra. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych znajdziemy modele, które różnią się przede wszystkim rozmiarem. Mamy dostęp do modeli mniejszych, takich jak kołdra 135×200 oraz większych, np. 200×220. A na czym tak dokładnie polega prawidłowe dopasowanie rozmiaru kołdry do łóżka? Otóż w pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić to, czy śpimy sami, czy może z partnerem. Kołdry szerokie są obowiązkowym elementem łóżka małżeńskiego, jednak równie dobrze możemy sami pod nimi spać. Kwestia ta tak naprawdę nie kieruje się żadnymi zasadami, oprócz uwzględnienia osobistych potrzeb i preferencji. Natomiast jeśli nie wiemy, jaką kołdrę do spania wybrać, to wybierajmy modele 20-40 cm szersze, niż nasze łóżko.

Jakie prześcieradło sprawdzi się na małe i duże łóżko?

Prześcieradło to element pościeli, który pokrywa materac i najczęściej ma on kształt dużego prostokąta. Obecnie na rynku możemy zakupić dwa rodzaj prześcieradeł. Obecnie mniej popularnym wariantem jest prześcieradło klasyczne lub też płaskie, które pokrywają całe łóżko. Ich brzegi najczęściej umieszcza się między materacem a ramą. Z uwagi na to zaleca się, aby były nieco dłuższe i szersze od podłoża do spania. Drugą, o wiele częściej wybieraną opcją jest prześcieradło z gumką. Zostało ono wyposażone w swoistą “obręcz”, która została zrobiona z elastycznej gumki. W ten sposób można je łatwiej założyć na materac, nie zsuwają się i nie podwijają, kiedy ścielimy łóżko. Są dostępne w różnych wariantach, w tym jako prześcieradło 200×200, które idealnie sprawdzi się na duże łóżka.

Zdrowy sen jest niezwykle ważny, niezależnie od tego, na jaki rozmiar łóżka zdecydujemy się w swojej sypialni. Najważniejszą kwestią jest wyposażenie go w komfortowe akcesoria sypialniane, uwzględniające osobiste potrzeby i preferencje użytkownika.