Życie bez partnera istniało w każdym społeczeństwie – bez względu na epokę i poziom rozwoju społeczno-kulturalnego. Jednak jeszcze do niedawna, niewiele osób decydowało się na takie funkcjonowanie poza systemem rodzinnym. Było to po prostu bardzo trudne z praktycznego punktu widzenia. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wiele osób z własnego wyboru decyduje się na życie solo. Jak ułożyć swoją codzienność będąc singlem, aby czerpać radość z każdego dnia?

Wybór życia w pojedynkę – skąd wynika?

Wiele osób w dzisiejszych czasach wybiera życie w pojedynkę. Wynika to przede wszystkim z charakterystyki funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Duże znaczenie ma pogoń za sukcesem i kultura produktywności. Zaangażowanie młodych ludzi w rozwój kariery zabiera im tyle czasu, że często mają oni trudność z nawiązywaniem kontaktów. Jest to jedna z głównych przyczyn unikania wchodzenia w związki. Wpływa też na rozpad już istniejących relacji. Praca jest też kuszącą ucieczką od samotności. Wypełnia dużą ilość czasu i zmniejsza potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem.

Wszechobecna wizja miłości, która przewija się w social mediach, książkach, filmach i poradnikach, kształtuje wyidealizowany obraz związku. Zakochanie powinno zgodnie z nią być romantyczne, a wiara w przeznaczenie czasem osiąga irracjonalne rozmiary. Wiele osób nie szuka aktywnie partnera. Powierzają wszystko losowi i czekają, aż odpowiednia osoba odnajdzie ich sama. Niestety nawet po odnalezieniu kandydata na partnera, po kilku randkach czar pryska. Nikt nie jest idealny, a różnice w charakterach są naturalne. Dziś jednak ciężko to zrozumieć młodym członkom naszego społeczeństwa.

Udane życie singla - jak czerpać radość z życia solo?Single formułują też konkretne, wysokie wymagania, które powinien spełnić idealny partner lub partnerka. Istotne są dla nich studia, pieniądze, wygląd, charakter, inteligencja, ugodowość. Do tego dochodzi wysoka pozycja społeczna, gwarancja poczucia bezpieczeństwa i wierność. Cechy można byłoby wymieniać praktycznie w nieskończoność. W tym wszystkim brakuje jednak otwartości na wnętrze drugiej osoby, jej potrzeb, mocnych i słabych stron. Popularną przyczyną jest też chęć prowadzenia swobodnego życia seksualnego, bez brania odpowiedzialności za partnera.

Wartości w życiu singla

Jaką hierarchię wartości mają osoby prowadzące życie w pojedynkę? Choć oczywiście niemożliwe jest podanie jednego, uniwersalnego modelu, istnieją pewne skłonności wspólne dla wszystkich singli. Co jest najważniejsze w życiu osób, które nie mają partnera?

  1. Niezależność, samowystarczalność i wolność. Samodzielne podejmowanie decyzji.
  2. Rozwój kariery zawodowej, samorozwój. Satysfakcja z pracy i osiągnięcie sukcesu.
  3. Dokształcanie się i podwyższanie swoich umiejętności w różnych sferach życia.
  4. Osiągnięcie stabilności materialnej, bezpieczeństwa finansowego. Inwestowanie środków.
  5. Poszukiwanie partnera i miłości, prowadzenie udanego życia seksualnego.
  6. Założenie rodziny i posiadanie dzieci.

Życie solo, a kontakty społeczne

Bycie singlem jest często skutkiem doświadczeń związanych z funkcjonowaniem w rodzinie i w grupach przyjacielskich. Doświadczenie przykrych relacji zmniejsza zaufanie do ludzi i ogranicza zdolność do nawiązania silnej, bezpiecznej relacji. Trudności w tym zakresie rozciągają się na inne płaszczyzny życia. Zdarza się, że single zmagają się z trudnościami również w nawiązywaniu dalszych relacji – chociażby tych zawodowych.

Jednak na dłuższą metę, brak partnera wiąże się z coraz wyższą potrzebą zaangażowania w jakiekolwiek kontakty społeczne. Osoby żyjące solo chętnie korzystają ze wsparcia emocjonalnego i materialnego ze strony rodziców i przyjaciół. Rozbudowują też sieć znajomych. Ta kwestia kształtuje się różnorodnie w zależności od miejsca zamieszkania. Kontakty z bliskimi są statystycznie bliższe wśród rodzin żyjących na wsi. Nieco mniejsze znaczenie mają dla mieszkańców miast, takich jak Ostrowiec Świętokrzyski.

Mimo tego często wspomina się o obawach singli, które wiążą się ze starością i brakiem własnej rodziny, na której można polegać. Jest to jedna z przyczyn tego, że kobiety często decydują się na samotne macierzyństwo. Uznają swoje dziecko za remedium na samotność i traktują je jako źródło wsparcia.

Czy singiel może być szczęśliwy?

Życie singla może być szczęśliwe. Bez względu na przyczynę braku poszukiwań partnera, styl życia osób funkcjonujących w pojedynkę może być w pełni zadowalający i satysfakcjonujący. Wszystko zależy od indywidualnych wartości, potrzeb i podejścia do świata. Choć oczywiście istnieją osoby, których stosunek do życia solo nie jest w pełni pozytywny i aktywnie poszukują partnera, niektórzy w pełni cieszą się z samodzielności i nie szukają zmian.

Single dążą do szczęścia podobnie, jak osoby żyjące w parach. Realizują swoje pasje, dbają o zdrowie i aktywność fizyczną. Remontują mieszkania, troszczą się o sen i wiedzą, że materac jest bardzo ważną częścią sypialni. Kupują karnety na siłownię, zdrowe ekologiczne produkty i wypoczywają na świeżym powietrzu. Inwestują w przyjemności, wyjeżdżają na wakacje i bawią się na imprezach w towarzystwie przyjaciół. Z reguły realizują też wartości rodzinne i dbają o kontakt z najbliższym. Każdy z nas ma swoją własną receptę na szczęście i może ją realizować bez względu na to, czy na co dzień funkcjonuje wspólnie z partnerem, czy na własną rękę.

Nie istnieje jedna droga do odnalezienia szczęścia w życiu. Dla jednej osoby może nią być założenie pełnej rodziny, a dla kogoś innego – samodzielne realizowanie swoich marzeń zawodowych i dążenie do samowystarczalności.