Alergie to duży problem w dzisiejszym społeczeństwie. Walka z uczuleniami na składniki pokarmowe umożliwia całkowite wyeliminowanie ich z życia. Sytuacja jest jednak zdecydowanie trudniejsza w stosunku do kurzu, pyłków czy roztoczy. Wtedy kluczowe jest przystosowanie domu do specyficznych potrzeb osoby zmagającej się z uczuleniem. Jak to zrobić? Jakie kroki warto podjąć aby podnieść komfort funkcjonowania alergika?

Jak wyposażyć dom alergika?

Ważne jest to, aby całe wyposażenie w domu umożliwiało wygodne sprzątanie. Najskuteczniejsze będzie z pewnością zaaranżowanie wnętrz w stylu minimalistycznym i zadbanie o to, aby było w nich jak najwięcej wolnej przestrzeni. Wtedy łatwe będzie odkurzanie mieszkania czy mycie podłóg bez zbędnych trudności. Ważne elementy wyposażenia to m.in. pralka i suszarka. Złym pomysłem będzie suszenie ubrań na zewnątrz. Z kolei pralka powinna posiadać tryb adresowany do alergików, dzięki któremu będzie możliwe dokładne pozbycie się alergenów z ubrań i pościeli. Warto pamiętać o wybieraniu poszewek z antyalergicznych materiałów – takich, jakie można znaleźć w sklepie https://abcsnu.pl/48-posciel.

Sprzątanie – jak odnaleźć złoty środek?

Codzienność alergika - jak podnieść komfort funkcjonowania?Aby możliwe było rzeczywiste zmniejszenie dyskomfortu w życiu alergika, należy wypracować system sprzątania pomieszczeń. Przede wszystkim, podczas sprzątania warto schować wszystkie przedmioty codziennego użytku, aby nie zgromadził się na nich kurz wzbijający się w górę podczas wycierania kurzy czy odkurzania. Mycie podłogi to czynność, która powinna być wykonywana codziennie. Jest to szczególnie istotne w czasie wzmożonego pylenia. Ważną czynnością jest też mycie okien. Również na nich, a nie tylko na podłodze, gromadzą się zanieczyszczenia. Jeżeli z alergią zmaga się dziecko, warto pamiętać o tym, aby regularnie prać wszystkie pluszaki – najlepiej w jak najwyższej temperaturze. Są one siedliskiem kurzu i substancji potencjalnie uczulających. W mieszkaniu każdego alergika powinien znaleźć się dobry odkurzacz. Obecnie dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii można znaleźć w sklepach wiele różnorodnych modeli, które są proste w obsłudze i bardzo skuteczne. Istnieją nawet specjalne odkurzacze z filtrami wyłapującymi drobinki kurzu, zarodniki pleśni, a nawet dym z papierosów! Ciekawą alternatywą może okazać się mop parowy, który aktualnie można nabyć praktycznie w każdym sklepie oferującym artykuły AGD.

Sypialnia – najważniejsze zasady

Pomieszczeniem, w którym gromadzi się największa ilość alergenów jest sypialnia. O czym pamiętać szukając idealnych elementów wyposażenia do tego pomieszczenia?

  • Materac – centralne miejsce w każdej sypialni to łóżko, a w zasadzie znajdujący się w nim materac. Obecnie renomowane firmy – takie jak https://hilding.pl – posiadają w swoim asortymencie specjalne modele dedykowane alergikom, które posiadają atesty i certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo. Najważniejsze jest to, aby materac posiadał zdejmowany pokrowiec, który można regularnie prać w domowej pralce.
  • Kołdra – dla alergików najlepsze będą kołdry syntetyczne. Brak pierza ułatwi utrzymanie higieny w łóżku. Większość kołder ze sztucznym wypełnieniem można bezpiecznie prać – a jest to niezwykle ważne dla każdej osoby ze skłonnością do uczuleń.
  • Poduszka – podobnie jak materac i kołdra, musi być wykonana z antyalergicznych materiałów. Najlepsza będzie taka, którą można bezpiecznie wyprać w całości. Ewentualną alternatywą będą też poduszki
  • Zasłony – wiele osób decyduje się na umieszczenie w sypialni zasłon i firan. Należy jednak mieć świadomość, że są to elementy wyposażenia, które stanowią prawdziwe siedlisko kurzu! Najlepszym rozwiązaniem będzie zrezygnowanie z nich na rzecz rolet – i to najlepiej tych zewnętrznych.

Czasem korzystne może okazać się kupno materaca nawierzchniowego. Jest to ciekawe rozwiązanie, które może ułatwić nieco utrzymanie czystości w pokoju. Jeśli chcesz się dowiedzieć na ten temat czegoś więcej, odwiedź stronę https://nawierzchniowe-materace.pl/.

Oczyszczanie powietrza

W powietrzu nieustannie znajdują się pyłki i roztocza kurzu. Niemożliwe jest całkowite uniknięcie tego problemu. Jednak dzięki oczyszczaczowi powietrza można do minimum ograniczyć ilość alergenów. Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie oczyszczacza w każdym pomieszczeniu – a przynajmniej w sypialni i salonie, czyli pokojach, w których z reguły znajduje się największa ilość szkodliwych substancji. Szukając urządzenia, które faktycznie sprawdzi się w sypialni, należy wziąć pod uwagę to, że powinno ono charakteryzować się cichą pracą, która nie będzie zakłócała snu i powodowała nieustannego wybudzania się.

Alternatywa dla dywanu

Problematycznym elementem wystroju wnętrz są z perspektywy alergików dywany. Podobnie, jak w firanach i zasłonach, również ta część wyposażenia domu gromadzi w sobie duże ilości kurzu, bakterii i innych drobnoustrojów. W skrajnych przypadkach pod wpływem wilgoci mogą nawet powstać grzyby i pleśń. Najlepszym rozwiązaniem dla alergików będzie po prostu zrezygnowanie z tej części wystroju wnętrza. A czym je zastąpić? Na podłodze powinny znaleźć się po prostu panele, deski podłogowe lub płytki ceramiczne. Są to najpowszechniejsze materiały, które można bardzo łatwo utrzymać w czystości. Wiele osób jednak ceni sobie dywany ze względów wizualnych. Warto pamiętać, że można je z łatwością zastąpić innymi dodatkami – na przykład estetycznymi tekstyliami lub grafikami na ścianach.

Alergia często wiąże się z obniżeniem komfortu codziennego funkcjonowania – przynajmniej w pewnym stopniu. Można jednak tak zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu, aby odczuwać negatywne skutki uczulenia w jak najmniejszym stopniu. Podstawą jest stworzenie optymalnych warunków do szybkiego, nieobciążającego sprzątania, a także zrezygnowanie ze zbędnych elementów wyposażenia, które gromadzą duże ilości kurzu. Wyzwanie stanowi też umeblowanie sypialni – jednak obecnie producenci oferują alergikom szeroki wachlarz produktów, które są zaprojektowane z myślą o ich potrzebach.

Przeczytaj także: