Każdy z nas ma przyzwyczajenia, których ciężko jest się pozbyć. Dla wielu z nas jest to nadmierne korzystanie z komputera. W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami szybkiego postępu technologicznego, przez co na urządzeniu tym możemy zarówno pracować, jak i spędzać swój wolny czas. Jednak coraz częściej słyszy się o osobach uzależnionych od komputera. Co to oznacza oraz jak kwestia ta może wpłynąć na nasze zdrowie?

Dlaczego coraz częściej używamy komputera?

W praktycznie każdym domu znajduje się komputer – w formie stacjonarnej lub w wersji przenośnej, jako laptop. Jak się okazuje, coraz częściej spotykamy się ze stwierdzeniem, że jest to wręcz niezbędne urządzenie w gospodarstwie domowym. Dlaczego? Wykorzystuje się go przede wszystkim do pracy zdalnej lub dodatkowej. Dzięki internetowi możemy mieć dostęp do licznych informacji, zaspokajając swoją ciekawość lub znajdując odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Pozwala również zarejestrować się do lekarza, wypełnić dokumenty czy skontaktować się mailowo ze sprzedawcą. Odrębną kwestią są zakupy online oraz rozrywka w postaci gier czy filmów. Tak naprawdę komputer daje szerokie możliwości każdemu z nas – w tym dzieciom. Pozwala im na naukę, pozyskanie materiałów w postaci PDF czy rozwijanie umiejętności motorycznych, jak np. pisanie na klawiaturze. Wbrew pozorom, obecnie jest to niezwykle przydatne. Komputer daje nam wiele możliwości, z których często korzystamy, przez co spędzamy przy nim znaczącą część dnia. A czy można się od niego uzależnić?

Na czym polega uzależnienie od komputera?

Uzależnienie można zdefiniować jako nabyty stan zaburzenia zdrowia fizycznego lub psychicznego. Charakteryzuje się okresowym bądź stałym przymusem do zażywania psychoaktywnej substancji lub, jak to jest w tym przypadku – wykonywania określonej czynności. Uzależnienie od komputera idealnie wpisuje się w tę definicję, gdyż jest to stan, w którym występuje niezwykle silna potrzeba regularnego i aktywnego użytkowania tego urządzenia. Klasyfikuje się ono według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD do grupy zaburzeń psychicznych i behawioralnych. Jednym słowem – mamy tutaj namacalny dowód na postępujący problem XXI wieku o globalnym charakterze. Co prawda, dotyczy on przede wszystkim osób młodych, zwłaszcza dzieci, jednak coraz starsze osoby są diagnozowane. A na czym ono tak naprawdę polega? Otóż samą istotą uzależnienia od komputera są emocje, które odczuwamy na skutek jego użytkowania. Są one związane m.in. z satysfakcją z wygranej bitwy w grze, ekscytacja z nawiązania relacji za pośrednictwem komunikatorów czy zwykłe odreagowanie stresu. Wielu z nas jest ciekawych dalszych wydarzeń, np. w grze, filmie czy na świecie lub po prostu chce uciec od szarej rzeczywistości w świat, gdzie każdy z nas może wykreować swój wizerunek na nowo. Nie jest to do końca zdrowe, ponieważ w znaczący sposób wpływa na codzienne funkcjonowanie. A po czym można rozpoznać tego typu uzależnienie?

Jak rozpoznać uzależnienie od komputera?

Uzależnienie od komputera można bardzo łatwo rozpoznać. Przede wszystkim wiąże się ono z powtarzającymi się oraz charakterystycznymi zachowaniami i zmianami lifestylowymi https://lifestylowy.com.pl, co objawia się utratą wcześniejszych zainteresowań. Do najczęstszych objawów zaliczyć można m.in.:

  • Uzależnienie od komputera - objawy i konsekwencjekompulsywne korzystanie z komputera, któremu towarzyszy uczucie spełnienia, ulgi czy zadowolenia,
  • agresja, wahania nastroju czy złe samopoczucie związane z brakiem dostępu do komputera,
  • izolację społeczną związana z pogorszeniem stosunków z rodziną czy znajomymi,
  • ciągłe myślenie lub fantazjowanie o wirtualnej rzeczywistości połączonej,
  • obsesyjnym kupowaniem akcesoriów komputerowych czy nowych gier, zamiast przeznaczenie budżetu na potrzeby materialne codziennego użytku.

Oprócz tego częstymi efektami ubocznymi uzależnienia od komputera jest również ból kręgosłupa połączony z kształtującymi się wadami postawy. Nie można zapomnieć także o chronicznych bólach głowy, zaburzeniach pracy układu trawiennego czy wycieńczeniu organizmu.

Z czym wiąże się leczenie uzależnienia od komputera?

Podstawą leczenia każdego uzależnienia, w tym tego od komputera jest poczucie pełnej świadomości. Oznacza to, że osoba zmagająca się z tym problemem faktycznie musi zdawać sobie z tego sprawę, a nie jedynie chować się za ciągłymi wymówkami. A jak wyleczyć się z takiego uzależnienia? Zaczynamy od profesjonalnej terapii pod opieką specjalistów. Sam schemat jest podobny do tego, który jest realizowany w przypadku uzależnienia od alkoholu czy innych substancji psychoaktywnych. W odpowiednim czasie zaczynamy analizować wzorce swojego postępowania i szukać faktycznego źródła problemu. Niestety, nie możemy w pełni zrezygnować z korzystania z tego urządzenia, dlatego samo leczenie ma na celu nauczyć nas życie w równowadze. Pamiętajmy jednak, że na co dzień to my sami musimy wiedzieć, jak znaleźć złoty środek.

Jakie są konsekwencje uzależnienia od komputera?

Jeśli chodzi o zdrowotne konsekwencje uzależnienia od komputera, to wyróżnia się tutaj przede wszystkim bóle głowy, zanik mięśni grzbietu i pasa biodrowego, wady postawy czy ryzyko wywołania padaczki fotogennej. Oddziałuje ono również na cały organizm, w tym na układ nerwowy, trawienny czy odpornościowy z uwagi na fakt, iż wiąże się z zaburzeniami snu. Wynika to z faktu, iż nie kładziemy się do łóżka w określonych godzinach lub całkowicie rezygnujemy ze snu. W tym przypadku należy jak najszybciej ustalić harmonogram wypoczynku, zadbać o higienę snu oraz zainwestować w materac https://sleepinghouse.pl/12-materace. Oprócz tego możemy zmagać się z konsekwencjami psychologicznymi oraz rozwojowymi. Mają one związek z zaburzeniami emocjonalnymi, poczuciem odosobnienia i ostracyzmem społecznym. W wielu przypadkach skutkuje także obniżeniem koncentracji czy poziomu językowego w mowie oraz piśmie.

Obecnie coraz więcej osób ma problem z uzależnieniem od komputera – w tym osoby młodsze i starsze. Tak naprawdę urządzenie to na stałe zagościło w życiu każdego człowieka, niezmiernie je ułatwiając. Pamiętajmy jednak, aby postawić sobie wyraźną granicę między czasem spędzonym przy komputerze a czasem, np. na dworze. W końcu grunt to dobra organizacja czasu połączona z równowagą!

Przeczytaj także: Jak wybrać materac dla osoby szczupłej?