Pewność siebie to stan, w którym czujemy się dobrze sami ze sobą. Uznaje się go za poczucie własnej wartości, kompetencji czy wiary w siebie. Cecha ta jest niezwykle istotna, gdyż wpływa na niemalże każdą dziedzinę naszego życia. Jej brak może przełożyć się na pogorszenie funkcjonowania w sferze towarzyskiej, prywatnej czy zawodowej. Na szczęście, istnieje wiele sposobów, które pomogą nam w budowaniu pewności siebie, a oto one!

Nie porównuj się do innych

Wielu z nas patrzy na ludzi sukcesu z podziwem i zastanawia się, czy kiedyś nam również uda się osiągnąć coś wielkiego. Musimy jednak pamiętać, że za każdym osiągnięciem kryje się jakaś historia, dlatego nie ma co porównywać się do innych.

Bazuj na różnych ocenach

Z pewnością każdy z nas spotkał się z krytyką lub negatywnym komentarzem. Czasem się one zdarzają, jednak nie ma co budować na ich podstawie własnej wartości. Pamiętajmy, że czyjeś zdanie na nasz temat nie jest obiektywną prawdą. Choć feedback innych osób jest cenny, to musimy się nauczyć odróżniać go od bezwartościowej krytyki.

Doceniaj, a nie oceniaj

Jak budować pewność siebie?W budowaniu pewności siebie pomóc nam może wdzięczność. Udowodniono, że ludzie praktykujący wdzięczność mają wyższe poczucie własnej wartości, a także czują się lepiej. Postarajmy się zatem doceniać pracę innych, ich ponoć czy poświęcony nam czas. W ten sposób pokazujemy, jak ważni dla nas są.

Podążaj za głosem serca

To, co robimy, dla niektórych osób może nie mieć sensu. Rezygnacja z postawionego sobie celu jest ryzykiem, jednak może doprowadzić do spełnienia naszych marzeń. Warto zatem iść za głosem serca i robić to, co kochamy.

Pozwól sobie na błędy

Mówi się, że człowiek uczy się całe życie. Jest to prawda, gdyż nie rodzimy się specjalistami w każdej dziedzinie. Pamiętajmy zatem, że popełnianie błędów jest normalne. Co więcej, często pozwalają one na nasz rozwój! W końcu porażki to lepsze lekcje niż sukces. To właśnie dzięki nim wyciągamy wnioski, poprawiamy się i dążymy do samodoskonalenia.

Zrezygnuj z dążenia do ideału

Obecnie dąży się do perfekcjonizmu oraz ideału – i to pod każdym względem. Przekłada się to na znaczący spadek pewności siebie młodych osób, które porównują się z osobami posiadającymi wieloletnią karierę. Jednak każdy z nas może być najlepszą wersją siebie poprzez osiągnięcie szczęścia i harmonii. A do tego ideał nie jest potrzebny!

Doceniaj się

Codziennie zmagamy się z różnymi, często ciężkimi kwestiami. Praca, treningi, wychowywanie dzieci, nauka – dajemy z siebie wszystko na każdej płaszczyźnie. Jednak często sami nie widzimy tego, jak dużo robimy. Właśnie dlatego warto zastanowić się nad tym, uścisnął samemu sobie rękę i powiedzieć “dobra robota!”.

Myśl pozytywnie

Czasem wiara w siebie oraz swój potencjał to połowa sukcesu! Budując pewność siebie, warto już teraz zwizualizować sobie swój cel z najdrobniejszymi detalami. Stanowią one drobne kroczki, które będziemy wykonywać każdego dnia, aby móc zbliżyć się do celu. A poprzez pozytywne myślenie dodajemy sobie energii do działania!

Bądź autentyczny

Kłamstwami nigdzie nie zajdziemy, podobnie jest z brakiem komunikacji. Tak naprawdę nasze otoczenie nie zdaje sobie sprawy z tego, o czym aktualnie myślimy, dlatego warto otworzyć się na ludzi dookoła nas i jasno zakomunikować im swoje pozytywne oraz negatywne emocje. Pomaga to również w budowaniu pewności siebie – w końcu bycie sobą to początek silnej wiary w siebie!

Zadbaj o postawę ciała

Mowa ciała również może pomóc nam w budowaniu pewności siebie. Zatem stańmy przed lustrem prosto, rozstawmy stopy na szerokości bioder i spójrzmy sobie w oczy. W tym czasie ściągnijmy łopatki i wypnijmy dumnie klatkę piersiową do przodu. Pozostanie w tej pozycji (tzw. power pose) doda nam wiary w siebie.

Rozwijaj się

Nasza pewność siebie często jest uzależniona od tego, co umiemy. Zatem nie stójmy w miejscu, tylko rozwijajmy się! Samorozwój dotyczy nie tylko zdobywania nowych, praktycznych umiejętności, ale także poszukiwania swojej drogi życiowej lub zawodowej. Zatem zacznijmy już dziś!

Wysypiaj się

W budowaniu pewności siebie warto uwzględnić również zdrowy sen. Zagwarantować go może odpowiedni materac do spania, który gwarantuje właściwą regenerację – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychiczny. W ten sposób mamy więcej energii do działania w ciągu dnia, a także więcej chęci do pracy nad sobą

Budowanie pewności siebie to proces czasochłonny. Musimy włożyć w to dużo pracy oraz zmienić w pewien sposób tok myślenia. Warto jednak to zrobić, chociażby po to, aby lepiej nam się funkcjonowało! Co więcej, pomagamy także w budowaniu pewności siebie innym. Wystarczy chwalić, doceniać czy mówić miłe rzeczy.

Przeczytaj także: Wpływ pościeli na jakość snu