Nie ma wątpliwości, że każdy z nas choć raz przeżył moment, w którym obudził się z nieprzyjemnego snu. Często towarzyszą temu negatywne emocje, takie jak niepokój czy strach. Dla niektórych osób przeżywanie nocy w ten sposób to codzienność. Może to jednak poważnie wpłynąć na ich samopoczucie. Jak skutecznie poradzić sobie z koszmarami? Sprawdź sam!

Czym są koszmary?

Wydaje się, że koszmary to coś, co zna każdy z nas. Nie wszyscy jednak rozumieją, czym one dokładnie są. Wzbudzają w nas silne emocje, lecz nie nie zawsze wiemy, z czego one się wywodzą. Warto zdać sobie sprawę, że koszmary to rodzaj marzeń sennych, które wyróżniają się tym, że zaburzają nasz odpoczynek ze względu na negatywną i przerażającą treść, którą przedstawiają. Często obrazują to, czego się boimy bądź przypominają nam o trudnych sytuacjach, które przeżyliśmy wcześniej. Wybudzają nas, a do tego ze względu na nieprzyjemne odczucia, które im towarzyszą, prowadzą do tego, że nie umiemy z powrotem zasnąć. Jeśli taka sytuacja się powtarza, może to znacząco oddziaływać na nasze samopoczucie. Co ciekawe, koszmary pojawiają się dopiero w fazie snu REM. Mogą występować od czasu do czasu – zwróćmy jednak uwagę, że na ich obecność wpływ mają różne czynniki.

Co potęguje koszmary?

Jak poradzić sobie z koszmaramiO pojawienie się koszmarów zdecydowanie łatwiej, niż mogłoby nam się wydawać. Sami z pewnością wiemy, że wystarczy zobaczenie strasznego filmu, aby potem w nocy mieć problemy z zaśnięciem. Oprócz tego na koszmary senne wpływają trudne przeżycia, traumy oraz stresowe sytuacje. Jeśli dana osoba nie umie poradzić sobie z ciężkim wydarzeniem z przeszłości, istnieje duża prawdopodobność, że będzie się to objawiać również w snach. Trauma może doprowadzić do tego, że regularnie będzie śnić nam się podobny sen, przedstawiający lęk, z którym nasz umysł nie umie wygrać. Wielką siłę ma też stres – gdy przebywamy w środowisku, które jest stresogenne, nawet podczas wypoczynku nie będziemy umieli się zrelaksować. To może doprowadzić do doświadczania nieprzyjemnych snów.

Nierzadko na występowania koszmarów sennych wpływ mają też różne zaburzenia psychiczne, z którymi się zmagamy. Poważne dolegliwości, takie jak schizofrenia, mogą doprowadzić do tego, że nasz sen zostanie zaburzony. Jeśli za to cierpimy na stany lękowe, istnieje obawa, że rzeczy, które wzbudzają w nas niepokój, pojawią się również w naszych snach.

Komu najczęściej śnią się koszmary?

Utrwalony stereotyp mówi o tym, że koszmary to dolegliwość, która dotyczy głównie dzieci. Przeżywają one nieprzyjemne wizje, ponieważ jeszcze nie potrafią odróżnić rzeczywistości od fikcji – gdy oglądają straszny film, wydaje im się, że przedstawione w nim sytuacje mogą być prawdziwe. Oprócz tego w przypadku dzieci czynnikiem wywołującym takie mary senne również może być trauma lub trudne emocje. Jeśli w ciągu dzieciństwa doświadczą traumatycznego wydarzenia, często zostaje ono z nimi aż do dorosłości i może objawiać się pod postacią koszmarów. Z tego względu nie należy bagatelizować znaczenia, jakie ma stawienie czoła lękom.

Na koszmary narażone są również osoby, które cierpią na zaburzenie psychiczne. U nich pojawienie się nieprzyjemnych wizji jest znacznie bardziej prawdopodobne. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, ważną rolę odgrywa także stres. Może on dotyczyć na przykład pracoholików, narażonych na dużą presję czy osób wysoko wrażliwych, którzy silnie odczuwają wydarzenia, które im się przydarzają. Nie zapominajmy, że i ci, którzy nadużywają alkoholu lub innych używek są znacznie bardziej podatni na doświadczenie koszmarów.

Jak poradzić sobie z koszmarami?

Koszmary mogą być bardzo dokuczliwym problemem. Powodują, że budzimy się w nocy i nie umiemy z powrotem zasnąć, przez co nasz sen traci na jakości. To z kolei może doprowadzić do pogorszenia samopoczucia i odczuwania przewlekłego uczucia zmęczenia. Z tego względu, jeśli koszmary będą regularnie się powtarzać, powinniśmy jak najszybciej zareagować.

Najprostszym sposobem na rozwiązanie tego kłopotu będzie wprowadzenie zdrowej wieczornej rutyny. Zdziwimy się, gdy odkryjemy, jak bardzo to, co robimy przed snem, oddziałuje na nasz wypoczynek. Aby mieć pewność, że nasz sen będzie spokojny, warto zadbać o to, aby skutecznie się zrelaksować. Możemy to zrobić za pomocą różnych środków. Niektórzy przepadają za czytaniem, które pozwala im odciąć się od problemów i przenieść w całkiem inne miejsce. Dla tych, którzy preferują bardziej spokojne podejście, idealnie sprawdzi się technika medytacji, która dodatkowo pomoże uspokoić oddech i ukoić nerwy. Dopilnujmy, aby stosować się do naszej rutyny, ponieważ powtarzalność wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie. Oczywistą opcją wydaje się unikanie treści, które mogłyby wzbudzić w nas niepokój. Odpuśćmy oglądanie horroru czy czytanie thrillera, jeśli wiemy, że potem nie czujemy się zbyt pewnie. Lepszym wyjściem będzie poświęcenie czasu takim materiałom, które dostarczą nam rozrywki, a do tego pomogą nam odprężyć. Warto też omijać stresogenne sytuacje, ponieważ przewlekły stres sieje prawdziwy zamęt w naszym organizmie. Umiejętność radzenia sobie z nim jest kluczowa do komfortowego życia. Gdy zaczynają dręczyć nas koszmary, sprawdźmy, czy czasem leki, czy środki, które zażywamy, nie oddziałują negatywnie na nasz sen. Niektóre lekarstwa mogą zmniejszyć jakość naszego wypoczynku. Wiemy też, że działanie używek nie jest dla nas dobre. Czasem zdarza się, że koszmary są na tyle silne, że nie potrafimy poradzić sobie z nimi sami. W tym wypadku warto umówić się na wizytę u psychologa. Rozmowa z profesjonalistą okaże się niezwykle przydatna, ponieważ będziemy mogli dowiedzieć się, z czego wynika nasz obecny stan. Dostaniemy też wskazówki, dzięki którym będziemy mogli poprawić nasz nastrój. W niektórych przypadkach lekarz zaleca, aby zapisać się na terapię, w której będziemy mogli pokonać nie tylko koszmary, ale i lęki czy traumy, które za nimi stoją.

Nie można ukryć, że koszmary to nic przyjemnego. Pamiętajmy jednak, że nieważne jak bardzo strasznych snów byśmy doświadczali, możemy je powstrzymać. U niektórych sprawdzi się wyciszenie i zadbanie o relaks, u innych potrzebna może być terapia. Nie ma jednak wątpliwości, że ostatecznie uda nam się poradzić z koszmarami.

Przeczytaj także: W jaki materac 180×200 zainwestować? Oto ranking 9 produktów