Szpilki to znane wszystkim Paniom pojęcie, określając damskie obuwie na wysokim, cienko zakończonym obcasie, często z noskiem w szpic. Można podzielić je na wiele kategorii, uwzględniając kolor, fason, materiał, z jakiego zostały wykonane czy długość obcasa. Każda z nas od czasu do czasu lubi je zakładać, a dla niektórych Pań jest to codzienność, zwłaszcza kiedy pracują w biurze. Jednak czy chodzenie w szpilkach jest zdrowe?
Plusy chodzenia w szpilkach
Każda kobieta ma w swojej garderobie chociaż jedna parę butów na wysokim obcasie i wykorzystuje je. Jest to eleganckie i dodające seksapilu obuwie, które jest w stanie stworzyć wspaniałą kreację nawet z dziennej stylizacji. Ponadto, za pozytywne aspekty noszenia szpilek uznaje się:
- optyczne wysmuklenie sylwetki ciała, gdyż wówczas kobiety kontrolują swoją postawę, wyciągają i napinają brzuch, a także prostują kręgosłup,
- kształtują mięśnie łydek,
- dodają kobiecie atrakcyjności i pewności siebie,
- wzmacniaj mięśnie dna miednicy.
Szpilki są zawsze modne i ponadczasowe, a w wielu kreacjach odgrywają wręcz niezastąpioną rolę. Nic zatem dziwnego, że wiele kobiet nie wyobraża sobie bez nich życia. Jednak warto w nich chodzić z głową, gdyż mają również negatywny wpływ na nasze zdrowie.
Jak szpilki wpływają na zdrowe kobiety?
Niestety, częste noszenie szpilek i nieprawidłowe poruszanie się w nich może w negatywny sposób wpłynąć na zdrowie kobiety. Zwiększa się wówczas ryzyko skręcenia stawu skokowego oraz uszkodzeń więzadła. Ponadto Panie są bardziej narażone na powstawanie odcisków czy haluksów. Jednak to nie wszystko, gdyż oddziałują negatywnie na inne partie ciała. Jakie?
Stopy
być może nie każda z nas zdaje sobie sprawę z tego, że chodząc w szpilkach, nawet ¾ naszej masy spoczywa głównie na palcach i przedniej części stopy. Przekłada się to do utrudnionego przepływu krwi w stopie, co prowadzi do obrzęków. Oprócz tego szpilki mogą prowadzić do płaskostopia, zgrubienia i usztywnienia ścięgna Achillesa czy skrócenia mięśni łydek. A zbyt wąskie lub źle wyprofilowane buty prowadzą do odcisków i nieestetycznych deformacji w postaci halluksów.
Kolana
Chodzenie w szpilkach naraża na obciążenie także kolana – zwłaszcza w czasie długich spacerów. Przekłada się to na dolegliwości bólowe stanu i więzadeł, a torebka stawowa staje się wyraźnie osłabiona. Przyczynia się to do powstania napięć mięśniowych, a wraz z upływem czasu – może prowadzić do uszkodzenia stawów kolanowych.
Biodra
Częste wkładanie obcasów wymusza nadmierne kołysanie bioder. Czynność ta naraża je na dodatkowe obciążenie, a stałe chodzenie w szpilkach przekłada się na szybsze zużywanie stawu biodrowego. Co więcej, ścięgna będą mniej strawne i mogą prawidłowo funkcjonować, a kości miednicy – ulegają trwałym oraz niekorzystnym zmianom.
Kręgosłup
Każda z nas czuje to, że w czasie chodzenia w szpilkach, nasza sylwetka się natychmiastowo prostuje. Oznacza to, że poprzez długotrwałe noszenie obcasów obciążamy również swój kręgosłup, co może skutkować bólem w okolicy karku i kości krzyżowej. Dodatkowo niestabilna pozycja ciała w czasie chodzenia prowadzi do niewłaściwego ułożenia (wygięcia), co może przełożyć się, m.in. na hiperlordozę.
Jak zadbać o kręgosłup i stopy?
Jeśli nie wyobrażam sobie życia na płaskim obcasie, to warto wiedzieć, jak zadbać o swój kręgosłup oraz o stopy. W dużej mierze dotyczy to:
- wkładania szpilek, gdy naprawdę musimy, a w czasie siedzenie zdejmujemy je,
- trzymania wałka z kolcami lub inne urządzenie do masażu stóp pod biurkiem,
- specjalistycznych wkładek w przypadku stóp z tendencją do deformacji,
- chodzenia boso w ciepłe dni, np. na trawniku, w ogródku czy na łące.
Oprócz tego pamiętajmy, że o nasz kręgosłup i stopy może zadbać zdrowy wypoczynek. To właśnie on odpowiada za właściwą regenerację organizmu, przez co zmniejsza się ryzyko doznania kontuzji. Uwzględnia się tutaj przede wszystkim odpowiednio skomponowane łóżko, czyli takie, które jest wyposażone w materace 160×200, poduszki czy kołdry. Ofertę znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/111-materace-160×200
Jak chodzić w szpilkach?
Bez dwóch zdań poprawne chodzenie w szpilkach to prawdziwa sztuka. Jednak warto się jej nauczyć, gdyż wywiera ogromne wrażenie i robi tzw. efekt WOW. Jednak jak chodzić w szpilkach? Oto najważniejsze zasady:
- stojąc w szpilkach przyjąć poprawną postawę ciała – ściągnąć łopatki, napiąć brzuch i opuścić barki w dół,
- przed zrobieniem pierwszego kroku należy rozluźnić delikatnie biodra i kolana, aby móc swobodnie wykonać ten ruch,
- stopy należy stawiać odważnie od pięt do palców, nie robiąc przeprostów w kolanach, ale też nie uginając ich zbyt mocno,
- stopy należy ustawiać w możliwie jak najprostszej linii, nie krzyżując nóg,
- stawiane kroki powinny być nieduże, mniej więcej na długość wymachu rąk podczas chodzenia,
- należy śmiało patrzeć przed siebie, a głowę mieć wysoko uniesioną.
Chodzenie w szpilkach nie jest zabronione, jednak musimy pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Tak też jest i w tym przypadku, gdyż uwzględniając je jako swój codzienny element ubioru, z pewnością mogą nam zaszkodzić. Właśnie dlatego warto ograniczyć ich zakładanie do kilku razy w miesiącu.
Przeczytaj także: W jaki materac 180×200 zainwestować? Oto ranking 9 produktów