Wielu z nas brak snu tłumaczy zbyt dużym natłokiem obowiązków życia codziennego. W obecnych czasach prowadzimy bowiem intensywny tryb życia, przez który często nie możemy nawet znaleźć czasu na odrobinę odpoczynku. Skutkuje to także zaniedbaniem tak ważnej kwestii, jaką jest zdrowy sen. Choć powinien on charakteryzować się odpowiednią długością oraz głębokością, w rzeczywistości zazwyczaj wyglądają zupełnie inaczej. Zadajemy więc sobie pytanie: czy sen może być krótki, ale treściwy?
Dlaczego śpimy za krótko?
Często krótki sen jest naszą własną decyzją. Choć każdy z nas ceni sobie relaksujący wypoczynek, na co dzień nie pozwalamy sobie na zbyt dużą dawkę przyjemności. Dlaczego? Ponieważ uważamy, że czas, który przeznaczylibyśmy na sen, możemy spożytkować o wiele lepiej. Poświęcamy go zatem na wypełnienie obowiązków, których nie zdążyliśmy zrealizować za dnia. Dotyczy to nie tylko obszaru pracy, ale także czynności domowych, takich jak sprzątanie czy gotowanie. Natomiast uczniowie i studenci często zarywają nocki ze względu na konieczność przygotowania do ważnego sprawdzianu czy egzaminu. Wiele osób twierdzi też, że nauka w nocy jest w ich przypadku znacznie efektywniejsza. Pytanie brzmi jednak — czy to faktycznie korzystne dla nas działanie, tym bardziej jeśli jest ono powtarzalne? Zdecydowanie nie. Wszyscy powinniśmy być świadomi tego, że nic nie zastąpi nam odpowiednio długiego i treściwego snu. Nie pomoże nawet tutaj wypicie kilku kubków kawy czy energetyka. A co jeśli przyczyna niedoboru snu leży gdzie indziej? Często bywa bowiem tak, że zbyt krótki wypoczynek nie jest naszą indywidualną decyzją, a problem stanowi zupełnie inny aspekt. Bezsenność może być spowodowana nadmiernym narażeniem na stres, niehigienicznym trybem życia czy nieodpowiednim wyposażeniem sypialni. Na problemy ze snem może mieć także wpływ nasz stan emocjonalny czy nieumiejętność wyciszenia się po dniu pełnym wyzwań. W skrajnych przypadkach możliwe jest również podłoże chorobowe, którego objawem są właśnie trudności z zasypianiem. Jednakże niezależnie od odpowiedzi na to, dlaczego śpimy za krótko, powinniśmy starać się znaleźć rozwiązanie, które zapewni nam dłuższy sen.
Czy sen może być krótki, ale treściwy?
Często szukamy drogi na skróty i uważamy, że musi istnieć choć jeden sposób na to, aby poprawić jakość krótkiego snu. Czy jednak jest to w ogóle możliwe? Owszem, istnieje wiele rozwiązań na to, aby sprawić, że nasz wypoczynek będzie bardziej treściwy i efektywny, jeśli jednak nie jest on odpowiednio długi i wynosi mniej niż 6 godzin, nie za wiele możemy zdziałać. Krótki sen przyczynia się przede wszystkim do tego, że w ciągu dnia będziemy odczuwać pogłębiające się zmęczenie. Do tego dochodzi jeszcze drażliwość, obniżony nastrój oraz rozkojarzenie. Po nieprzespanej nocy trudno jest nam się skoncentrować nie tylko w pracy, ale także na codziennych obowiązkach, a proste czynności mogą zajmować znacznie więcej czasu. Szczególnie niebezpieczne są problemy ze snem powtarzające się co noc oraz celowe regularne zarywanie nocek — mogą one przyczynić się do pogłębiającego się uczucia rozbicia i przygnębienia. Ponadto bezsenność często jest jednym z czynników warunkujących rozwijanie się wielu chorób, również o podłożu psychicznym. Krótki, ale w pełni treściwy sen jest zatem praktycznie niemożliwy, ponieważ organizm potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, aby móc się prawidłowo zregenerować. Oczywiście, jakkolwiek długi sen jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż jego całkowity brak, jednakże należy mieć tę świadomość, że nie będzie on w stanie przywrócić nam wszystkich sił. W trosce o swoje zdrowie powinniśmy zadbać o to, aby nasz wypoczynek wynosił około 8 godzin i cechował się wysoką jakością.
Jak zadbać o jakość swojego snu?
Skoro już wiesz, że Twój sen nie będzie odpowiednio długi, zadbaj przynajmniej o zapewnienie mu właściwych warunków. W ten sposób, choć w minimalnym sposób zatroszczysz się o jakość swojego wypoczynku. Po pierwsze, na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka postaraj się nie używać urządzeń elektronicznych wyposażonych w ekrany. Emitowane przez nie światło niebieskie hamuje produkcję melatoniny, a nasz mózg odczytuje je jako sygnał do wzmożonej aktywności i utrzymywania czujności. To zdecydowanie sprzyja spokojnemu zasypianiu i efektywnemu wypoczynkowi. Zrezygnuj także ze spożywania kofeiny i nikotyny na kilka dobrych godzin przed pójściem do łóżka. Używki te w znaczący sposób pobudzają organizm. Niekorzystny jest również alkohol — działa w podobny sposób co kofeina i nikotyna, a poza tym potęguje stany lękowe, które utrudniają spokojny wypoczynek. Warto także unikać spożywania obfitych posiłków i dużych ilości płynów tuż przed snem. Istotną rolę odgrywa także otoczenie, w którym wypoczywamy, a w szczególności prawidłowa higiena wypoczynku. Jednym z ważniejszych aspektów zdrowego snu są jego warunki — jakość powietrza, temperatura, oświetlenie itp. Warto zadbać zatem o to, aby wieczorem dobrze przewietrzyć sypialnię. Świetnym rozwiązaniem może być także nawilżacz czy oczyszczacz powietrza, który zadba o optymalną wilgotność w pomieszczeniu oraz o wyeliminowanie ewentualnych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Istotne jest również odpowiednie oświetlenie, a w zasadzie jego brak. Podczas snu powinniśmy unikać ekspozycji na światło, które stanowi najsilniejszy wyznacznik czasu — jeśli jest ono intensywne, nasz mózg pozostałe w czujności, przez co możemy mieć problemy z zasypianiem. W takim przypadku warto zainwestować w okienne rolety zewnętrzne, które zapewniają całkowitą ciemność w pomieszczeniu nawet w środku dnia. Istotne jest tutaj także odpowiednie wyposażenie łóżka — jakość Twojego snu z pewnością poprawi się, gdy zdecydujesz się na zakup kołdry, poduszki, pościeli, a przede wszystkim wygodnego materaca dostosowanego do Twoich potrzeb. Być może pod tymi linkami znajdziesz dla siebie odpowiedni model, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania: https://hilding.pl/, https://sennamaterace.pl. Poza tym warto także pamiętać o tym, aby regularnie zmieniać oraz prać pościel, a także piżamę, w której wypoczywamy. Ponadto najlepszym wyborem będą produkty wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, które przeciwdziałają nadmiernemu poceniu się w nocy. Co ciekawe, na jakość naszego snu może wpływać również nasza wieczorna toaleta. Przed pójściem spać o wiele lepszym rozwiązaniem będzie ciepły prysznic, który zrelaksuje mięśnie i pomoże nam się odprężyć.
Niestety żaden krótki wypoczynek nie może cechować się wysoką jakością. Nic bowiem nie zastąpi odpowiednio długiego snu i nie pomoże tutaj nawet kofeina czy „odsypianie” całego tygodnia w weekend. Jeśli już jednak wiemy, że nasz wypoczynek będzie krótki, powyższe metody z pewnością sprawią, że choć trochę zyska ona na jakości. Natomiast pod podanym linkiem: http://materace-piankowe24.pl/ znajdziesz więcej wskazówek dotyczących właściwej higieny snu.
Materiał partnera sennamaterace.pl