W ofercie sklepów znajdziemy różne rodzaje materacy. Należą do nich m.in. materace sprężynowe, w tym materace multipocket ze zwiększoną liczbą sprężyn. Czym się kierować, wybierając materac dla siebie? Poznajmy rodzaje materacy na sprężynach i sprawdźmy, gdzie kupić je w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Materace sprężynowe – wiedza w pigułce

Zacznijmy od dokładnej charakterystyki materacy na sprężynach. Materace sprężynowe:

 • mają we wkładzie sprężyny oraz zewnętrzne warstwy, które oddzielają je od naszego ciała;
 • ich zewnętrzną warstwę stanowią odpowiednio dobrane pianki, które dzięki swej elastyczności i plastyczności dopasowują się do pozycji naszego ciała podczas snu. Często występującą pianką jest pianka FlexiFoam. Znajdziemy ją np. w dwustronnym materacu na sprężynach Hilding Tango;
 • jedną z zewnętrznych warstw może stanowić mata kokosowa, która podwyższa twardość materaca. Materace z matą kokosową, np. Hilding Pasodoble, są szczególnie polecane dla osób o wyższej wadze oraz dla tych, którzy preferują sen na twardszym podłożu;
 • rekomendowane materace marki Hilding mają rozpinane pokrowce, które można zdjąć i wyprać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Dodatkowo są wykonane z naturalnych materiałów i zapobiegają rozwojowi bakterii.

Najważniejsza w materacu na sprężynach jest liczba sprężyn. Im więcej sprężyn, tym więcej punktów podparcia dla naszego ciała, a także większa wyporność oraz wytrzymałość materaca. Znaczenie mają też rodzaje pianek, które oddzielają ciało od sprężyn i mają szereg pozytywnych właściwości, wpływających na jakość naszego snu.

Materace polecanej marki Hilding możemy kupić w sklepach w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wystarczy znaleźć jeden ze sklepów partnerskich oferujący produkty do sypialni. Możemy też zamówić materac online, wybierając dogodną dla siebie metodę płatności: przelew, pobranie lub płatność przy odbiorze.

Jaki materac sprężynowy wybrać? Rodzaje materacy sprężynowych

Czym jest materac sprężynowy? Jak dobrze wybrać i kupić materac ze sprężynami w Ostrowcu Świętokrzyskim?Aby dobrze wybrać materac sprężynowy, musimy poznać ich rodzaje. Klasycznym modelem materaca na sprężynach jest materac bonellowy. Klienci wciąż są nim zainteresowani, ponieważ jest bardzo wytrzymały i odporny na obciążenia. Może być też użytkowany przez osoby o większej masie ciała, ponieważ połączone ze sobą sprężyny charakteryzuje duża elastyczność powierzchniowa.

Dwa kolejne rodzaje materacy w odróżnieniu od materaca bonellowego mają sprężyny umieszczone w osobnych kieszonkach z tkaniny. Sprężyny nie są ze sobą połączone, każda z nich pracuje niezależnie, co zapewnia jeszcze większą elastyczność materaca i jeszcze lepsze dopasowanie jego powierzchni do kształtu naszego ciała. O jakich materacach mówimy? Są to:

a) Materace kieszeniowe – jak już wspomnieliśmy, zbudowane są ze sprężyn znajdujących się w osobnych kieszonkach. Kiedy nasze ciało naciska na jedną sprężynę, reszta pozostaje nieruchoma. To niweluje efekt falowania i sprawia, że materac kieszeniowy jest świetnym wyborem dla par. Można spać bez przerw spowodowanych wchodzeniem i wychodzeniem z łóżka partnera, który później kładzie się spać lub wcześniej wstaje. Polecanym materacem dla par jest np. materac Hilding Lambada ze sprężyną PocketPlus o wysokości 15 centymetrów, pianką wysokoplastyczną, matą kokosową i warstwą lateksu, która daje wrażenie lekkiego „unoszenia”;

b) Materace multipocket – podstawowym elementem ich budowy również są sprężyny umieszczone w osobnych kieszonkach. Jednak mają one zwykle dwukrotnie mniejszą średnicę, dzięki temu jest ich zdecydowanie więcej. Przy większej ilości sprężynek ciało ma jeszcze więcej punktów podparcia, co znacznie podnosi komfort snu. Materac multipocket jest szczególnie rekomendowany osobom z problemami kręgosłupa. Dzięki idealnemu dopasowaniu do naszej pozycji snu i dobremu wsparciu ciała, rano budzimy się bez bólu pleców, który towarzyszył nam na zwykłym materacu. Dobrym wyborem będzie materac hybrydowy Hilding Electro, pozwalający wybrać jedną z 6 różnych kombinacji powierzchni.

Które z rozwiązań będzie idealne do naszej sypialni? Każdy z zaprezentowanych materacy to materac wysokiej jakości, który zapewni nam komfortowy, zdrowy sen. Jeśli jednak potrzebujemy najlepszego wsparcia dla naszego ciała, zdecydujmy się na materac multipocket. Bardzo ważna jest też szerokość i twardość materaca, o czym piszemy w dalszej części naszego artykułu.

Jaki rozmiar materaca wybrać?

Dobry wybór materaca oznacza również odpowiedni dobór jego szerokości i długości. Materace rekomendowanej marki Hilding, które kupimy w Ostrowcu Świętokrzyskim, mają standardową długość 200 cm. Ich szerokość jest zróżnicowana i może wynosić:

 • 80 cm,
 • 90 cm,
 • 100 cm,
 • 120 cm,
 • 140 cm,
 • 160 cm,
 • 180 cm.

80 cm to minimalna szerokość w przypadku materaca pojedynczego, optymalny jest rozmiar 90 cm. Jednak jeśli lubimy w nocy zmieniać pozycję, lepszym wyborem będzie materac o szerokości 100 cm.

Osoby, które szukają materaca dla par, powinny decydować się na materace o szerokości 140, 160 lub 180 cm. Najczęściej wybieranym rozmiarem jest rozmiar 160×200 cm. Pamiętajmy, że im więcej powierzchni do spania, tym większy komfort snu. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet osoba, która śpi sama, wybrała materac podwójny.

Twardość materaca – jaka będzie odpowiednia?

Przy wyborze materaca sprężynowego kluczowe znaczenie ma również jego twardość. Jest oznaczana symbolem „H” i najczęściej występuje w czterostopniowej skali. Twardość materaca ma duże znaczenie dla jakości naszego snu, ale nie każdy powinien wybierać najtwardszy wariant.

Scharakteryzujemy poszczególne stopnie twardości materacy, aby ułatwić wybór odpowiedniego produktu:

 • materac miękki jest oznaczony symbolem H1. To materac idealny dla osób o wadze do 60 kg,
 • materac średnio miękki jest oznaczony symbolem H2. To materac przeznaczony dla osób o wadze od 50 do 80 kg i ludzi preferujących miększe podłoża do spania,
 • materac średnio twardy jest oznaczony symbolem H3. Powinien być wybierany przez osoby o wadze od 80 do 100 kg. Zarówno materace średnio miękkie, jak i średnio twarde są najczęściej wybierane przez klientów,
 • materac twardy jest oznaczony symbolem H4. To materac polecany dla osób, których masa ciała przekracza 100 kg. Dzięki wysokiej twardości nie będzie odkształcał się pod naciskiem ciała.

Czy warto kupić materac sprężynowy? Wady i zalety materacy na sprężynach

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – materac sprężynowy na pewno poprawi wygodę i komfort naszego snu. Poznajmy wszystkie zalety materacy na sprężynach (kieszeniowych i multipocket):

 • to materac na lata – jest trwały, wytrzymały i odporny na odkształcenia,
 • eliminuje „efekt fali” dzięki umieszczeniu sprężyn w osobnych woreczkach,
 • zapewnia wygodny i cichy sen – odseparowanie sprężyn jest też sposobem na wygłuszenie ich pracy,
 • każda sprężyna w nim umieszczona stanowi punkt podparcia dla naszego ciała. W materacu multipocket tych sprężyn jest dwa razy więcej, a my wstajemy jeszcze bardziej rześcy i wypoczęci,
 • różne rodzaje pianek stanowiących zewnętrzną warstwę materacy na sprężynach podnoszą wygodę ich użytkowania,
 • dostępne są modele z 7 zróżnicowanymi strefami, dzięki zastosowaniu sprężyn o różnym stopniu twardości,
 • dostępne są także modele dwustronne, które pozwalają indywidualnie dopasować poziom twardości, a co za tym idzie – wpłynąć na poziom komfortu snu.