Dorosły człowiek przesypia 1/3 życia. Nie jest to jednak czas stracony! Sen ma wyjątkowo istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Przynosi ulgę w chorobie, pomaga zachować witalność oraz zdrowy wygląd, zregenerować mięśnie i kości, a także, czego nie raz doświadczył każdy z nas, uspokaja skołatane nerwy. Dlatego wyjątkowo ważne, aby spać wygodnie, na odpowiednim podłożu, dobranym do indywidualnych potrzeb. Wybór materaca to wybór zdrowego snu, komfortu i ogólnego samopoczucia. Materace sprężynowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów materacy. Współcześnie ich nowoczesność i innowacyjność może zaskoczyć. Jak są zbudowane? Jak kupić dobry, wysokiej jakości materac sprężynowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje i radzimy, jak dokonać odpowiedniego wyboru.
Materac sprężynowy – czym się charakteryzuje?
Materac na sprężynach to gwarancja komfortu i zdrowego snu. Warto przyjrzeć się bliżej temu rodzajowi materacy. Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego z pewnością znajdą coś dla siebie spośród bogatej oferty dostępnej na polskim rynku. Co ważne, oferta online ułatwi proces kupowania i pozwoli dokonać odpowiedniego wyboru. Warto jednak pamiętać, żeby przed internetowym zakupem materaca, który tak znacząco wpływa na jakość życia, odpowiednio rozeznać się w propozycjach, jakie kierują do klientów producenci oraz poznać specyfikę materacy sprężynowych. Współcześnie cechuje je niebywała trwałość, zapewniająca długoletnie użytkowanie oraz jakość, dzięki której odkształcenia podłoża na którym śpimy staną się jedynie przykrym wspomnieniem. Obecnie materace sprężynowe zapewniają wysoki komfort użytkowania i bezpieczeństwo kręgosłupa, który podtrzymywany jest w naturalnej pozycji dzięki wielu niezależnym sprężynom. Oczywiście, choć to samo w sobie stanowi obietnicę wysokiej jakości, warto pamiętać, aby dany egzemplarz posiadał odpowiednie certyfikaty oraz zwrócić uwagę w jaki sposób został wytworzony. Decydując się na materac sprężynowy wyprodukowany przez firmę Hilding, mamy pewność, że niezależnie od wyboru spośród jej szerokiej oferty, kupujemy materac najwyżej jakości. Wszystkie materace Hilding są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska oraz posiadają certyfikat Oeko-Tex® który zyskują materace, do których produkcji zostały użyte materiały wolne od szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na zdrowie.
Rodzaje materacy sprężynowych
W miejscu popularnych dawniej materacy bonellowych złożonych z większych sprężyn w kształcie klepsydry połączonych sztywnym drutem, które charakteryzuje elastyczność powierzchniowa, pojawiły się nowoczesne materace dające znacznie wyższy komfort użytkowania oraz stabilizację kręgosłupa, dzięki elastyczności punktowej. Mowa tu o innowacyjnych materacach kieszeniowych oraz multipocket. Jaki materac sprężynowy powinniśmy wybrać, aby zakup nas usatysfakcjonował? Przedstawiamy charakterystykę obu kategorii.
-Materace kieszeniowe
Wkład materacy kieszeniowych skonstruowany jest z ze sprężyn, z których każda umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszeni. Nowoczesne modele zawierają wiele sprężyn, dzięki czemu materace są elastyczne punktowo, co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała osoby użytkującej. Przykładem doskonale obrazującym ten rodzaj materacy jest materac kieszeniowy Hilding Cha-Cha. Jego wkład składa się z 7 stref zróżnicowanej twardości, co wpływa na niezwykle wysoką elastyczność punktową oraz na wysoki komfort użytkowania, a także gwarantuje komfort snu z partnerem, bowiem czułość pojedynczych sprężynek sprawia, że w trakcie snu nie odczuwamy ruchu drugiej osoby. Materace kieszeniowe to gwarancja wygody, bezpieczeństwa i efektywności wypoczynku. Dzięki zaawansowanemu systemowi sprężyn sprawdzą się także parom o różnej masie ciała. Jak to się dzieje? Kilkaset drobnych sprężyn reaguje na ciężar dokładnie w miejscu zetknięcia ciała z materacem. Każda z nich wykonuje ruch odpowiedni do nawet najmniejszej zmiany pozycji użytkownika. Skutkuje to odpowiednim, zdrowym podparciem oraz wyeliminowaniem efektu przenoszenia drgań, a więc odczuwania zmian ruchu.
-Materace multipocket
To propozycja skierowana do wszystkich osób, którym zależy na najwyższej jakości oraz komforcie snu. Materac multipocket w konstrukcji przypomina model kieszeniowy, a tym, co go wyróżnia jest znacznie większa liczba mniejszych sprężyn. W efekcie otrzymujemy idealne podparcie całego ciała. W tej kategorii materacy sprężynowych polecamy model Hilding Makarena, materac posiadający właściwości prozdrowotne, którego konstrukcja opiera się na sprężynach o zróżnicowanym stopniu twardości, tworzących 7 różnych stref. Dodatkowo, materac składa się także z płyty wykonanej z naturalnego lateksu, który intensyfikuje sprężystość wkładu i ogranicza rozwój mikroflory bakteryjnej, oraz z pianki Visco, dopasowującej się do kształtu ciała i zmniejszającej napięcie mięśniowe. Materace multipocket zostały stworzone z myślą o jak najlepszym podparciu kręgosłupa. Warto pamiętać, że ból pleców, odczuwany rano wynika ze źle dopasowanego materaca do ciała. Mniejsze kieszenie materacy multipocket eliminują ten problem, tworząc wiele niezależnych punktów reagujących na poszczególne fragmenty naszego ciała.
Materace sprężynowe – zalety i wady
Materace sprężynowe niewątpliwie mają cały szereg zalet. Są wyjątkowo trwałe, zapewniają wysoką jakość snu i zbawiennie wpływają na dolegliwości kręgosłupa. Trudno w ich charakterystyce doszukać się wad. Jednak warto pamiętać, że każdy użytkownik ma inne oczekiwania i to, co dla jednego oznacza zaletę, dla drugiego może okazać się wadą. W obszernej kategorii materacy sprężynowej każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, a żeby dokonać odpowiedniego wyboru, warto zastanowić się czego dokładnie potrzebujemy. Mowa tu o wymiarach oraz stopniu twardości materaca.
Materac sprężynowy – jaki rozmiar?
Potrzeby dotyczące wymiarów materaca bezpośrednio wynikają ze wzrostu oraz wagi osoby użytkującej. Uważa się, że długość materaca powinna wynosić o około 20 cm więcej od wzrostu jego posiadacza. Standardowe materace mają więc długość 200 cm, natomiast wybór szerokości jest już kwestią indywidualną. Aby zadecydować który wymiar będzie najodpowiedniejszy, warto przyjrzeć się poszczególnym wariantom. Najmniejszy, bo mierzący 80×200 cm materac sprężynowy, to propozycja skierowana do dzieci w wieku 7-12 lat. Jest nieco mniejszy niż standardowy rozmiar pojedynczego materaca dla dorosłych mierzącego 90×200 cm, który zapewni wygodę nastolatkowi oraz szczupłej osobie dorosłej. Jednoosobowe materace, których wymiary wynoszą 100×200 oraz 120×200 cm, to propozycja skierowana do osób o nieco większej masie ciała, ale także wszystkich tych, które cenią sobie nieco więcej przestrzeni, lub często zmieniają pozycję w trakcie snu. Materac sprężynowy o wymiarach 140×200 cm to z kolei najmniejszy materac dwuosobowy. Zachowuje standardowe 70 cm przestrzeni na osobę, przy czym sprawdza się w przypadku par szczupłych, nie zmieniających zbyt często pozycji w czasie snu. Wymiary 160×200 cm są już natomiast standardowymi wymiarami materacy dwuosobowych. Są uniwersalne, a więc przypadną do gustu parom ceniącym sobie komfort, często zmieniającym pozycje, lub tym o nieco większej masie ciała. Materace sprężynowe mierzące 180×200 cm będą pasowały do większości ram łóżek dwuosobowych. Sprawdzą się wszystkim ceniącym sobie komfort snu.
Jaką twardość materaca sprężynowego wybrać?
Nie mniej istotny od wyboru szerokości oraz samego rodzaju materaca sprężynowego jest wybór jego twardości. To od niej zależy wygoda oraz bezpieczeństwo naszego kręgosłupa. Zbyt miękki materac powoduje przesadne jego wygięcie, natomiast zbyt twardy nie zapewnia odpowiedniego podparcia. Przedstawiamy skalę wraz z oznaczeniami stopnia twardości materacy.
H1– miękki materac, przeznaczony dla osób do 60 kg. Sprawdzi się użytkownikom o niewielkich gabarytach, w tym dzieciom.
H2– materac średnio-miękki, przeznaczony dla osób od 50-80 kg.
H3– materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 80-100 kg lub lżejszych.
H4– materac twardy, przeznaczony dla osób powyżej 100 kg.
Warto zwrócić uwagę na modele materacy, w których możliwe jest regulowanie stopnia twardości. Przykładem takiego nowoczesnego materaca z możliwością personalizacji jest nowoczesny, wielofunkcyjny model Hilding Electro, który dzięki odpinanemu i odwracalnemu topowi umożliwia uzyskanie 6 różnych poziomów twardości, przez co jest w pełni uniwersalny i odpowiedni dla osób cięższych i lżejszych.