Wymiana głównego materaca czy całego łóżka znacząco podnosi komfort nocnego odpoczynku, jednak nie we wszystkich przypadkach kupno nowego mebla stanowi tak prostą sprawę. Osoby wynajmujące mieszkania jednopokojowe nie zawsze mają możliwość wymiany starego łóżka, a w wielu przypadkach rolę tę pełni rozkładana kanapa, sofa lub wersalka. Chcąc w prostszy sposób podnieść jakość snu, warto zdecydować się na materac nawierzchniowy. Konstrukcja ta spełnia funkcję nakładki termoelastycznej na materac główny lub inną wybraną powierzchnię, eliminując tym samym jej nierówności. Materac nawierzchniowy może nadać również innych właściwości danej powierzchni, jednak na jaki konkretnie model warto się zdecydować? Sprawdź, jaki materac nawierzchniowy będzie pasował do Twojej sypialni.

Czym cechują się materace nawierzchniowe?

Główną rola materaca nawierzchniowego jest przede wszystkim pełnienia roli nakładki, która nadaje powierzchni do spania konkretnych właściwości (np. antyalergicznych, ochronnych lub chłodzących), a przede wszystkim niweluje jej wady. Wraz z upływem czasu, wiele łóżek czy starych materacy głównych traci swoje bazowe właściwości, co objawia się znaczącym spadkiem komfortu podczas snu. Materac nawierzchniowy pozwala nadać zużytej powierzchni drugie życie, głównie dzięki dostosowaniu stopnia twardości danej konstrukcji do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Zastosowane materiały (głównie pianki termo- i wysokoelastyczne) spełniają również funkcję ochronną, a do twego pozwalają na utwardzenie lub zmiękczenie danej powierzchni. Materac nawierzchniowy twardy z wkładem o grubości od 7 do 9 cm zwiększa stabilność podczas snu, a do tego niweluje uczucie zapadania się, które jest charakterystyczne dla zużytych konstrukcji czy zbyt miękkich podłoży.

Do kogo skierowane są materace nawierzchniowe?

Materac nawierzchniowy – czym są materace nawierzchniowe i kiedy warto je kupić? Gdzie w Ostrowcu Świętokrzyskim można kupić materac nawierzchniowy?Omawiane konstrukcje są wielofunkcyjne i można je stosować jako nakładkę zarówno na materac główny, jak i inną powierzchnię służącą do spania. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i możliwości składania materace nawierzchniowe można zabrać ze sobą w dowolne miejsce i cieszyć się komfortowym snem niezależnie od warunków. Oprócz osób, które często przebywają w delegacjach, materac nawierzchniowy idealnie nadaje się również dla ludzi wynajmujących pojedynczy pokój lub niewielkie mieszkanie. Choć nakładka termoelastyczna na materac główny jest najczęściej wykorzystywana jako rozwiązanie tymczasowe, to szybko potrafi podnieść komfort nocnego wypoczynku. Do tego nie wymaga wymiany obecnie używanego mebla, co będzie dużą oszczędnością pieniędzy dla osób z ograniczonymi środkami.

Użytkownicy, którzy narzekają, że ich główny materac lub inna powierzchnia służąca im dotychczas do spania, jest zbyt miękka lub twarda, również powinny skorzystać z materaca nawierzchniowego. Zastosowane pianki termoelastyczne aktywnie reagują na temperaturę ciała użytkownika, w jeszcze większym stopniu dostosowując się do wszelkich krzywizn sylwetki użytkownika.

Nakładka nawierzchniowa świetnie sprawdza się również w przypadku zastosowań specjalistycznych. Osoby będące w trakcie rehabilitacji nie zawsze mogą sobie pozwolić na zakup specjalistycznego łóżka. Użytkownicy spędzający większość dnia w pozycji leżącej mogą w łatwy sposób zmodernizować swoje łóżko, stosując materac nawierzchniowy ortopedyczny. Doskonale podpiera kręgosłup, a do tego zapobiega powstawaniu odleżyn.

Wady i zalety materacy nawierzchniowych – o czym warto pamiętać podczas doboru?

Podstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać, decydując się na materac nawierzchniowy jest to, że konstrukcja ta pełni jedynie rolę uzupełnienia. Ze względu na swoją niewielką grubość nie powinna być stosowana samodzielnie, jednak dzięki temu całość jest łatwa w przechowywaniu czy transporcie. Pozwala to na stosowanie materaca nawierzchniowego tylko wtedy, gdy wymaga tego sytuacja.

Nowa warstwa likwiduje wszelkie nierówności wynikające ze specyfiki danego podłoża. Poprawa odczuwalna jest szczególnie w przypadku wersalek i wielomodułowych, rozkładanych wersalek, których przerwy na styku kolejnych części, znacząco obniżają komfort snu, a do tego mogą negatywnie odbić się na zdrowiu użytkownika. Materac nawierzchniowy pozwala również na utrzymaniu łóżka w czystości, zapobiegając namnażaniu się chorobotwórczych mikroorganizmów i innych alergenów. Łatwo ściągalny pokrowiec wyposażony w zamek rozdzielczy (tak jak w materacu nawierzchniowym Hilding Alt) może być również prany w pralce w temperaturze 60°C.

Czym kierować się, dobierając materac nawierzchniowy do łóżka?

Zastanawiając się, jaki materac nawierzchniowy warto wybrać do swojej sypialni, należy uwzględnić kilka czynników. Decydując się na zamówienie online nie ma się możliwości dokładnego sprawdzenia stopnia twardości czy innych istotnych czynników, stąd dobrze jest sugerować się renomą producenta i decydować się tylko na materace nawierzchniowe sprawdzonej marki, jak choćby Hilding Anders. Należy również zwracać również na różnego rodzaju certyfikaty świadczące o jakości materiałów. Pianka użyta do produkcji materaca nawierzchniowego powinna być odpowiednio oznaczona, a sama konstrukcja odwracalna.

Pozwoli to nie tylko na wybranie podłoża dostosowanego do potrzeb użytkownika, ale również zapewni wysoki poziom higieny, wydłużając tym samym okres eksploatacji. Dobrze jest też zwrócić uwagę na czas gwarancji – w przypadku materacy nawierzchniowych marki Hilding Anders jest to 15 lat. Nawet jeśli dana nakładka termoelastyczna na materac główny ma być rozwiązaniem tymczasowym, to dobrze jest zadbać o komfortowy i zdrowy sen.