Osoby śpiące na kanapach sofach czy starych wersalkach często skarżą się na poranne bóle pleców, które znacząco wpływają na efektywność i samopoczucie, a do tego mogą odbić się na życiu prywatnym czy zawodowym danego użytkownika. Nie wszystkie osoby mogą sobie jednak pozwolić na wymianę zużytego mebla czy kupno nowego łóżka. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na zakup materaca nawierzchniowego, który można szybko rozłożyć na wybranej powierzchni służącej do spania, znacząco zwiększając komfort nocnego wypoczynku. Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej dostosowuje się do temperatury ciała użytkownika, poprawiając tym samym podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Sprawdź, czym dokładnie są materace nawierzchniowe i w jaki sposób dobrać ten właściwy.

Jaką konstrukcją jest materac nawierzchniowy? Rola nakładki termoelastycznej na materac główny

Jak sama nazwa wskazuje, materac nawierzchniowy stosowany jest przede wszystkim jako wierzchnia warstwa nakładana na daną powierzchnię, której celem jest zminimalizowanie niedogodności, jakich użytkownik doświadcza podczas snu. Podobnie jak materac tradycyjny, model nawierzchniowy ma za zadanie podpierać kręgosłup, utrzymując go we właściwej, zalecanej przez lekarzy pozycji przez cały czas trwania snu. Materace nawierzchniowe mają formę kilku centymetrowej maty (grubość wkładki od 7 do 9 cm), która w zależności od zastosowanego materiału, może spełniać różne, dodatkowe role. Materac nawierzchniowy twardy może zwiększyć stabilność podczas snu, poprawiając tym samym komfort wypoczynku, Wiele konstrukcji pełni również funkcję ochronną czy antyalergiczną, będąc idealnym rozwiązaniem dla osób nadwrażliwych czy z osłabionym układem odpornościowym.

Jak dzieli się materace nawierzchniowe?

Czym są materace nawierzchniowe? Jak dobrać materac nawierzchniowy do łóżka? Ile zapłacimy za dobry materac nawierzchniowy w Ostrowcu Świętokrzyskim?Głównymi kryteriami podziału materacy nawierzchniowych jest stopień twardości i materiał, z jakiego zostały wykonane wypełnienie. Obie te kwestie łączą się i w zależności od potrzeb użytkownika dobrze sprawdzić się może materac nawierzchniowy twardy, a w innych przypadkach lepszym rozwiązaniem okaże się nakładka termoelastyczna na materac główny, która została wykonana z pianki z właściwościami termoregulacyjnymi. W zależności od tego, na jaki materac nawierzchniowy zdecyduje się użytkownik, jego miejsce do spania zyska dodatkowe właściwości, znaczącą zwiększając komfort snu.

Oprócz materacy nawierzchniowych termoelastycznych warto pamiętać również o tych wykonanych z pianki wysokoelastycznej i lateksowej. Tutaj dobrym przykładem może być model Hilding Alt – ten materac nawierzchniowy jest konstrukcją odwracalną, dzięki czemu użytkownik ma dodatkowe opcje dostosowania, a do tego może łatwiej utrzymać daną konstrukcję w czystości.

Zalety i wady materaca nawierzchniowego

Materace nawierzchniowe są przede wszystkim stosowane jako rozwiązanie przejściowe, dzięki czemu dana osoba może szybko poprawić komfort swojego snu, nie wymieniając przy tym głównego materaca czy całego łóżka. Dodatkowa powierzchnia pozwala usunąć wszelkie nierówności, w tym szczeliny wynikające z modułowej budowy wersalki czy składanej kanapy. Gładka powierzchnia lepiej dostosowuje się do wszystkich krzywizn ciała danej osoby, a materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej aktywnie reaguje na temperaturę użytkownika, w jeszcze większym stopniu zaspokajając jego potrzeby.

Taka nakładka termoelastyczna na materac główny lub inną wybraną powierzchnię pomaga zmniejszyć lub zwiększyć stopień twardości całego miejsca do spania, poprawiając tym samym komfort wypoczynku. Dzięki temu mięśnie będą miały szansę na regenerację, a użytkownik obudzi się bez bólu kręgosłupa. Warto pamiętać również o tym, że materac nawierzchniowy może nadać powierzchni używanej do spania zupełnie nowych właściwości. Oprócz wspomnianego już wspierania osób z alergią, materace nawierzchniowe mogą zapewnić chłodzenie, co będzie wyjątkowo użyteczne w okresie letnim, gdy temperatury są wyjątkowo wysokie. Godnym uwagi materacem nawierzchniowym z właściwościami chłodzącymi jest model Hilding Tenor wykonany z wysokoelastycznej pianki FloFom.

Dodatkową zaletą materacy nawierzchniowych jest łatwość w przechowywaniu – dzięki temu, że nakładki termoelastyczna na materac główny cechują się dużą lekkością i są cienkie, z łatwością można trzymać je w szafie lub innym wybranym miejscu. Materace nawierzchniowe marki Hilding Anders mają funkcję składania, dzięki czemu zajmują mniej miejsca i są łatwe w transporcie.
Warto jednak pamiętać, że materac nawierzchniowy nie może być stosowany samodzielnie, a w niektórych przypadkach piankowa nakładka może okazać się zbyt cienka, by faktycznie usunąć niedogodności wynikające ze spania na kanapie czy wersalce. Dalej jednak jest to wygodne uzupełnienie starego łóżka, a do tego konstrukcje te nadają się do stosowania w stelażach specjalistycznych z opcją regulacji kąta nachylenia oparcia i podnóżka. Sprawdzonym materacem nawierzchniowym ortopedycznym jest model Hilding Blues.

Jak dobrać materac nawierzchniowy do łóżka?

O tym, na jaki materac nawierzchniowy dobrze się zdecydować, wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest opinia o danym producencie czy dystrybutorze. Warto też zwracać uwagę na certyfikaty dotyczące materiału wykonania czy, podobnie jak w przypadku materacy tradycyjnych, rodzaju włókien użytych do przygotowania pokrowca. W przypadku materacy nawierzchniowych marki Hilding Anders wykorzystuje się wiskozę i kaszmir, a same pokrowce mają zamki rozdzielcze ułatwiające pranie w pralce. Ten skandynawski producent oferuje również 15-letnią gwarancję na swoje materace nawierzchniowe – nawet jeśli konstrukcje te pełnią jedynie rolę nakładki termoelastycznej na materac główny, to warto zdecydować się na modele zapewniający nie tylko komfortowy, ale również zdrowy sen.