Od dziecka uczymy się, że warto czytać książki i stanowią one źródło wiedzy. Jednak wraz z czasem możemy zauważyć, iż zainteresowanie tą dziedziną spada i coraz mniej osób, zwłaszcza tych młodych, sięga po książki. Ich miejsce z powodzeniem z kolei zastępują e-booki, filmy, seriale oraz podcasty. Jednak czy są to tak wartościowe rozwiązania jak czytanie papierowych książek? Niestety nie. Wartości płynących z regularnego czytania jest o wiele więcej. To nie tylko doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego, ale także na rozwój osobisty i intelektualny. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto czytać książki!

Wsparcie pracy mózgu

Przede wszystkim warto wiedzieć, że czytanie książek to jedna z najbardziej wymagających aktywności intelektualnych, która wspiera pracę mózgu na wielu poziomach. Jest to zajęcie wymagające m.in. zapamiętywania informacji na bieżąco, włącznie z imionami postaci, miejscami akcji i innymi szczegółami wydarzeń. Czytanie książek jest więc doskonałym treningiem dla naszej pamięci, krótko i długotrwałej. Poza tym pamiętajmy, że podczas czytania nasz mózg jest zobowiązany do pracowania na pełnych obrotach, analizowania i interpretowania informacji, co pobudza różne jego obszary. Czytanie wymaga także koncentracji, tak też więc regularne praktykowanie tej aktywności przyczynia się do zdolności skupienia oraz rozwija umiejętność rozumienia i analizowania tekstu. To kwestie kluczowe nie tylko w literaturze, ale również w życiu codziennym i w pracy.

Rozwój kreatywności i wyobraźni

Dlaczego warto czytać książki? Poznaj powody!Kiedy czytamy, nasz umysł wizualizuje także pewne sceny i sytuacje, które mają miejsce w fabule książki. W ten sposób więc rozwijamy swoją wyobraźnię oraz kreatywność. Każdy czytany opis przyczynia się do odtwarzania obrazu w umyśle, budując tym samym nasz „wewnętrzny film”. Literatura często również wymaga od nas elastycznego myślenia i zdolności do wyobrażania sobie rzeczy, które mogą wykraczać poza nasze codzienne doświadczenia. Dlatego też czytanie książek rozwija umiejętność abstrakcyjnego rozumowania. W ten sposób jesteśmy w stanie tworzyć nowe „światy”, zarówno realistyczne, jak i fantastyczne. Co więcej, zdolności te mogą mieć swoje korzyści w życiu codziennym – analizując problemy bohaterów, możemy znaleźć rozwiązanie dla własnych trudności oraz budować indywidualne strategie.

Czytanie książek kształtuje poglądy

Niekoniecznie też musimy sięgać po encyklopedię czy naukowe wydania, aby zwiększyć swoją wiedzę o świecie, historii czy kulturze. Każdy rodzaj literatury to doskonały sposób na rozwój intelektualny. Książki pozwalają nam poznawać teorie, opinie innych oraz nawet kształtować własne poglądy. Na ich podstawie budujemy także własny system wartości – możemy zgadzać się lub nie zgadzać z decyzjami bohaterów danej fabuły. Ponadto w literaturze poruszane są różne tematy, nawet te najbardziej kontrowersyjne i trudne. Czytanie daje nam więc możliwość zanurzenia się w różnorodne argumenty, co pomaga nam właśnie wypracować własne poglądy na konkretne kwestie. Wiąże się to także z krytycznym myśleniem i ocenianiem prezentowanych motywów.

Większy zasób słownictwa

W dzieciństwie, a w szczególności w szkole, pewnie nie raz spotkaliśmy się również ze stwierdzeniem, że czytanie pozwala nam poprawić nasze umiejętności poprawnego pisania i składowania zdań. I okazuje się, że tkwi w tym pewne ziarno prawdy! O ile nie zawsze regularne czytanie będzie oznaczało wybitne umiejętności pisarskie, to tyle z pewnością zwiększa nasz zasób słownictwa. Im więcej czytamy, tym więcej słów poznajemy i jesteśmy w stanie ładniej się wyrażać. W przypadku dzieci słownictwo te będzie częściej dotyczyć np. nazw kolorów i innych podstawowych wyrazów, a w przypadku dorosłych ludzi bardziej abstrakcyjnych pojęć i fachowych określeń z różnych dziedzin.

Czytanie książek poprawia nawet relacje z innymi

Kto by natomiast pomyślał, że czytanie książek może poprawiać nasze relacje z innymi ludźmi? A jednak! Przede wszystkim czytanie literatury rozwija naszą empatię, ponieważ pozwala wczuć się w emocje, doświadczenia i perspektywy różnych postaci. Dlatego też jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć uczucia innych ludzi znajdujących się w różnych sytuacjach. Poza tym książki dostarczają nam wzorców dialogowych, dzięki którym uczymy się sprawnej komunikacji. Wiemy, w jaki sposób poprawić konwersację, aby była satysfakcjonująca dla drugiej strony. Dzięki czytaniu książek poprawiamy również naszą wiedzę ogólną oraz jesteśmy w stanie wypowiedzieć się na dowolny temat. Zyskujemy mnóstwo ciekawych zagadnień do dyskusji i porównujemy różne punkty widzenia. Ponadto oczywiście mamy szansę powiększyć krąg naszych znajomych, którzy podobnie jak my interesują się danym rodzajem literatury.

Wsparcie nauki języków obcych

Czytanie książek może być także skutecznym rozwiązaniem dla nauki języków obcych! Poświęcanie się literaturze w danym języku pozwala bowiem na systematyczne poznawanie nowego słownictwa i wyrażeń. Wtenczas zapoznajemy się również z kontekstami, w jakich są one używane, co jest dość istotne dla prowadzenia swobodnej rozmowy w języku obcym. Czytanie książek pozwala także ćwiczyć umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz zaznajamiać się z poprawną gramatyką i składnią zdania. Analizowanie więc struktury i stylu pisania zwartego w książkach może pomóc w poprawie własnych umiejętności i wypowiadania się w języku obcym.

Pamiętajmy jednak, że skuteczna nauka nie istnieje bez odpowiedniego wypoczynku, jakim jest zdrowy sen. Warto zatem wyposażyć się w komfortowy materac dostosowany do naszych potrzeb, który zapewni nam prawdziwy relaks. W salonach w Ostrowiec Świętokrzyski niewątpliwie znajdziemy wiele doskonałych modeli materacy.

Trudno zatem zaprzeczyć, że czytanie książek stanowi niejaką inwestycję w siebie i we własne możliwości. Niezależnie też od tego, czy czytamy fantastykę, czy może literaturę faktu, korzyści płynące z tej aktywności są nieocenione. Regularne sięganie po książki pozwala nam rozwijać naszą kreatywność, wspierać pracę mózgu, nabywać większy zasób słownictwa czy nawet poprawiać relacje z innymi ludźmi. To niezaprzeczalnie doskonały sposób na rozwój intelektualny.