Każdy z nas marzy o pięknych i lśniących, białych zębach. Taki efekt jest jednak niestety naprawdę trudny do uzyskania. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy regularnie szczotkować swoich zębów, a najbardziej popularne pasty wcale nie gwarantują olśniewającego uśmiechu. Uciekamy się zatem do bardziej wymagających, a nawet kosztownych metod, które mają za zadanie doskonale wybielić nam zęby. Często się jednak zastanawiamy, która metoda jest najkorzystniejsza. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom poszczególnych metod, aby móc znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Pasty, płyny i paski wybielające

Po domowe metody wybielania zębów często sięgamy w pierwszej kolejności, gdyż są oczywiście bardziej przystępne finansowo. Pytanie jednak brzmi, czy są one skuteczne?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest pasta wybielająca. Jest to metoda tania i dostępna na wyciągnięcie ręki – pasty wybielające znajdziemy w każdej drogerii i aptece, dlatego też cieszą się takim zainteresowaniem. Niestety jednak ich skuteczność pozostawia pewne wątpliwości. Przede wszystkim, aby było widać jakiekolwiek efekty, ważna jest regularność w stosowaniu. Dopiero po dłuższym czasie możemy zauważyć subtelne wybielenie zębów. Nie jest to niestety efekt „wow”, jakiego często oczekujemy, dlatego też dopada nas zawód. Dodatkowo zbyt długie stosowanie past wybielających może generować problemy z nadwrażliwością zębów.

Metody wybielania zębów - która jest najkorzystniejsza?Jedną z domowych metod wybielana zębów są także specjalne płyny do płukania jamy ustnej. Jednakże tutaj ponownie ich skuteczność może nie być zadowalająca dla większości społeczeństwa. Płyny wybielające do zębów często bowiem zawierają niskie stężenia substancji wybielających. Ponadto są stosowane przez krótki okres czasu i a ich właściwą funkcją jest jedynie uzupełnienie higieny jamy ustnej. Tym samym ich zdolność do usunięcia trwalszych przebarwień może być ograniczona w porównaniu do innych metod.

Wśród domowych metod znalazły się również paski wybielające. Są to dosłownie paski, które zostały nasączone substancjami rozjaśniającymi – przykleja się je na zęby, a następnie należy odczekać określony na opakowaniu czas. Skuteczność tej metody jest o wiele bardziej satysfakcjonująca niż w przypadku dwóch wcześniejszych rozwiązań. Przy prawidłowym i regularnym stosowaniu efekty są już widoczne po tygodniu i są bardziej wyraziste niż w przypadku past czy płynów. Minusem jest oczywiście wyższa cena produktu w porównaniu do innych domowych metod.

Wybielanie nakładkowe

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się także wybielanie nakładkowe. Jest to metoda, która wykorzystuje specjalne nakładki, przygotowane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie pobranych wycisków. Jednakże przed założeniem nakładki w pierwszej kolejności umieszcza się w niej żel wybielający. Dzięki temu dokładnie przylega on do powierzchni zębów, działając szybko i efektywnie. Metodę tą także stosuje się w domu, lecz po wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem. Pacjent w gabinecie stomatologicznym otrzymuje instrukcje odnośnie tego, w jaki sposób należy wybielać zęby metodą nakładkową. Takie nakładki nosi się przez określony czas, najczęściej przez kilka godzin dziennie lub nawet przez całą noc, a samą metodę stosuje się przez kilka tygodni. Warto też zaznaczyć, iż metoda nakładkowa nie niszczy struktury zębów, dzięki czemu pozostają one zdrowe, silne i oczywiście bielsze. Jej minusem jest niestety większa wrażliwość zębów. Stosowany żel sprawia, że stają się one wrażliwsze, dlatego należy unikać w tym czasie bardzo zimnych i gorących potraw. Co więcej, zęby w czasie wybielania są wrażliwe na przebarwienia, dlatego konieczne jest stosowanie białej diety zarówno w czasie trwania wybielania, jak i kilka tygodni po jego zakończeniu.

Laserowe wybielanie zębów

Najskuteczniejszą i jednocześnie najbezpieczniejszą metodą jest obecnie jednak laserowe wybielanie zębów, które przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym. Wykorzystuje się w niej laser, a sam zabieg polega na aplikacji na zęby specjalnego żelu. Następnie aktywuje się go poprzez użycie specjalnej lampy emitującej światło, które działa utleniająco na żel. Tego typu zabieg trwa maksymalnie do dwóch godzin, a od razu po jego zakończeniu można zauważyć efekt w postaci pięknych, białych zębów. Niezwykle istotne jest też to, że metoda ta nie niszczy szkliwa i nie wpływa niekorzystnie na stan zębów. Tego typu zabieg musi być jednak poprzedzony kontrolą stomatologiczną i wyleczeniem wszystkich zębów – zdrowe zęby są tutaj warunkiem do przeprowadzenia wybielania. Wadą są też oczywiście wysokie koszta, a czasem konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji zabiegu.

Która metoda jest najkorzystniejsza?

Łatwo zauważyć, że domowe metody wybielania zębów nie są jednak tak skuteczne jak profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym. Poza tym często wiążą się one z brakiem odpowiedniego podejścia i ryzykiem uszkodzenia stanu zębów. Jednak z drugiej strony bardziej profesjonalne metody nie są dostępne od ręki, a ponadto są kosztowne i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dlatego też najkorzystniejsza metoda wybielania zębów może zależeć od indywidualnych potrzeb, budżetu, czasu oraz preferencji pacjenta. Osoby, które poszukują natychmiastowych rezultatów i są gotowe na wyższe koszty, mogą wybrać wybielanie w gabinecie dentystycznym. Natomiast ci, którzy cenią sobie wygodę i chcą kontrolować proces, mogą zdecydować się na wybielanie nakładkowe. Niezależnie jednak od wybranej metody, ważne jest, aby skonsultować się z dentystą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury wybielania. Dentysta może ocenić stan zdrowia jamy ustnej oraz doradzić najlepszą opcję, minimalizując ryzyko ewentualnych powikłań.

W trosce o zdrowie warto też zadbać o treściwy wypoczynek, który ma ogromny wpływ na kondycję naszego organizmu. Dlatego też dobrze jest wyposażyć się w odpowiedni do naszych potrzeb materac do spania. W sklepach w Ostrowcu Świętokrzyskim nie brakuje wysokiej jakości produktów. Jeśli jednak cenisz sobie czas, z pewnością znajdziesz idealny materac pod tymi linkami: hilding.pl, sleepinghouse.pl.

Wybór metody wybielania zębów zależy naprawdę od wielu czynników. Poza tym każda z wyżej wymienionych metod ma swoje zalety i wady, dlatego warto skonsultować się z dentystą, aby wybrać najbardziej odpowiednią opcję, zapewniającą nie tylko biały uśmiech, ale także zdrowie jamy ustnej.