Pierwsza wizyta u ginekologa, zwłaszcza u młodej kobiety, zawsze wiąże się ze stresem i niepewnością. Ważne jest zatem to, aby dobrze się do niej przygotować, co też pomoże uniknąć niepotrzebnych obaw. Pierwsza wizyta u ginekologa jest przecież istotnym krokiem w dbaniu o własne zdrowie i nie powinna być powodem do niepokoju. Powinniśmy pamiętać, że mamy do czynienia ze specjalistą, którego rolą jest również takie przeprowadzenie wizyty, abyśmy mogły czuć się komfortowo. W tym artykule przedstawiamy kilka istotnych informacji dotyczących pierwszej wizyty u ginekologa.
Jak przebiega wizyta u ginekologa?
Wizyta u ginekologa nie zawsze musi wyglądać tak samo, jednakże ta pierwsza powinna obejmować wszystkie najważniejsze etapy, które uwzględniają nie tylko wywiad z pacjentem, ale także przeprowadzenie odpowiednich badań. Po przybyciu do gabinetu lekarskiego lub recepcji pacjentka zazwyczaj musi najpierw wypełnić formularz z danymi osobowymi, historią zdrowia, aktualnymi objawami oraz informacjami o własnym cyklu menstruacyjnym. W formularzu często znajdują się także pytania dotyczące aktywności seksualnej, zażywanych lekarstw oraz ewentualnych alergii. Po wstępnej rejestracji pacjentka zostaje przyjęta przez ginekologa. Początek wizyty obejmuje omówienie informacji zawartych w formularzu, lecz lekarz często zadaje dodatkowe pytania – jest to tzw. wywiad medyczny. Ważne jest to, aby być szczerym i otwartym podczas udzielania odpowiedzi. Po rozmowie przechodzi się do badania fizycznego, które może zawierać kilka elementów: badanie ginekologiczne, badanie piersi oraz badanie per rectum (to ostanie jest stosowane tylko w niektórych przypadkach, gdy pacjent skarży się na funkcjonowanie układu moczowo-płciowego). Po zakończeniu badania lekarz może omówić wyniki, udzielić porad dotyczących zdrowego trybu życia, antykoncepcji, regularnych badań kontrolnych, diety oraz odpowiedzi na ewentualne pytania pacjentki
Na czym polegają badania ginekologiczne?
Badanie ginekologiczne, które przeprowadza ginekolog w gabinecie, może obejmować kilka podrzędnych badań. Na początku lekarz zawsze dokonuje wstępnej oceny narządów płciowych, obejmując zewnętrzne obszary, takie jak srom i okolice łonowe, w celu wykrycia ewentualnych zmian skórnych, guzków czy owrzodzeń. Następnie ginekolog przechodzi do badań wziernikowych (wziernikiem waginalnym oraz szyjki macicy). Wziernik jest natomiast niewielkim przyrządem, które bada wnętrze pochwy i szyjki macicy. W czasie badania umieszcza się zatem narzędzie wewnątrz pochwy, a to pozwala ocenić stan śluzówki czy wykryć zmiany patologiczne, np. polipy, owrzodzenia lub zmiany nowotworowe. Jest to ten etap wizyty ginekologicznej, który wywołuje zdecydowanie najwięcej niepokoju. Do badania należy się bowiem rozebrać od pasa w dół, a ponadto należy się rozluźnić, aby badanie mogło przejść sprawnie. Kobiety się jednak często denerwują jeszcze przed umieszczeniem wziernika, co skutecznie uniemożliwia rozluźnienie ciała. Dlatego też przed pierwszą wizytą warto się dobrze przygotować, uwzględniając przygotowanie mentalne. Podczas badania wziernikowego często też pobiera się próbkę ze ścianki macicy w celu wczesnego wykrywania zmian komórkowych, które mogą wskazywać na raka. Przeprowadza się wtenczas cytologię. Z kolei badanie piersi polega na wyszukiwaniu guzków, nieprawidłowych zmian czy niepokojących objawów, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne.
Jak przygotować się do wizyty?
Przygotowanie do wizyty lekarskiej zawsze stanowiło istotny aspekt, jednakże szczególnie ważne staje się w przypadku wizyty ginekologicznej. Przede wszystkim warto skompletować wszystkie informacje dotyczące własnego stanu zdrowia, a w tym informacje o cyklu menstruacyjnym, np. ile trwa cykl, czy kiedy występowała ostatnia miesiączka. Warto także zabrać ze sobą historie chorób, wyniki wcześniejszych badań i ewentualną listę zażywanych leków. To pomoże lekarzowi w lepszym zrozumieniu Twojego stanu zdrowia. Co też istotne – warto umówić wizytę na okres po zakończeniu miesiączki. Choć nie stanowi ona żadnego przeciwskazania do wykonywania badań, będzie to po prostu dla nas bardziej wygodne i komfortowe.
Przed wizytą u ginekologa warto również zadbać o higienę osobistą. Jeśli czujemy taką potrzebę, możemy wydepilować się w miejscach intymnych. Przed wyjściem z domu możemy się również delikatnie odświeżyć, lecz unikajmy stosowania żelów czy kremów, ponieważ mogą one zakłócić wyniki badań. Wystarczy się zatem przemyć samą wodą. Zadbajmy także o odpowiedni ubiór. Wiele kobiet rezygnuje z ubierania spodni na wizytę ginekologiczną, gdyż są one nie tylko trudne w zdjęciu, ale także uniemożliwiają przykrycie się jeszcze przed czy po badaniu na fotelu ginekologicznym. Lepszym rozwiązaniem jest spódniczka czy nawet wygodna sukienka. Wtenczas w przypadku badania ginekologicznego, nie trzeba zdejmować tej części garderoby, wystarczy zdjąć samą bieliznę. Jest to nie tylko wygodne, ale także bardziej komfortowe dla psychiki kobiety.
Ważne jest również ograniczenie stresu i niepokoju, które mogą sprawić, że pierwsza wizyta u ginekologa stanie się prawdziwą obawą i nie przebiegnie po naszej myśli. Spróbujmy zatem złagodzić negatywne emocje, które choć są naturalną rzeczą, to mogą powodować niepotrzebny lęk. Dobrym rozwiązaniem są wszelkie techniki relaksacyjne, np. głębokie oddychanie czy medytacja. Pozwalają się one uspokoić i przygotować mentalnie na pierwszą wizytę. Poza tym pamiętajmy, że ginekolog to lekarz, którego zadaniem jest zadbanie o nasze zdrowie i w żaden sposób nie powinien on nas oceniać. Aby zadbać o rozluźnienie, warto również zapewnić sobie treściwy sen. Pomóc Ci w tym może dobrze dobrany materac, który znajdziesz między innymi pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200.
Przed pierwszą wizytą warto także przygotować sobie pytania, które nas nurtują. Nie bójmy się pytać o cokolwiek, co nas niepokoi, a może mieć wpływ na nasze zdrowie. Wizyta ginekologiczna to również okazja i czas na to, aby uzyskać odpowiedzi na osobiste problemy. Lekarz z pewnością nam na nie odpowie. Jeśli nas to interesuje, warto także zakomunikować ginekologowi, że zależy nam na przepisaniu antykoncepcji. Wtenczas lekarz postara się dobrać dla nas odpowiednie rozwiązanie na podstawie naszego stanu zdrowia.
Pierwsza wizyta u ginekologa prawie zawsze wiąże się ze stresem. Warto zatem wiedzieć, jak mniej więcej przebiega taka wizyta i jak się na nią przygotować, aby uniknąć dodatkowego niepokoju. Pamiętajmy o tym, aby być szczerym i otwartym oraz nie bać się ginekologa – w końcu jest on po to, aby nam pomóc.
Przeczytaj również: