Statystyki mówią, że każdego roku mieszkańcy całego świata wypijają aż czterdzieści miliardów filiżanek kawy, więc nic dziwnego, że ludzie bardzo interesują się właśnie tym napojem. W Europie natomiast statystyczny mieszkaniec pije cztery kawy dziennie, co rocznie daje około stu sześćdziesięciu litrów na jednego człowieka! Te ogromne liczby pokazują, jak bardzo kawa jest popularna na całym świecie. Dlatego w tym artykule dowiesz się, jakie są najpopularniejsze gatunki uprawianej kawy na świecie, które z nich są najczęściej pite oraz jak wpływają one na organizm każdego człowieka. Jeśli interesuje Cię choć jeden z tych wątków, to koniecznie czytaj dalej!

Jakie są gatunki kawy na świecie?

Powszechnie uważa się, że na świecie uprawia się zaledwie dwa gatunki kawy, a jest nią arabika oraz robusta. Ta pierwsza, czyli arabika, to najstarszy i obecnie najpopularniejszy gatunek kawy, ponieważ stanowi aż 75% światowej sprzedaży jej ziaren na całym świecie. Legendy mówią, że krzew arabiki został odkryty przez abisyńskiego pasterza, choć inne źródła podają, że były to jego kozy. Rozpowszechnieniem tego gatunku kawy na świecie zajęli się arabscy kupcy i właśnie stąd pochodzi jej nazwa: Coffea Arabica. Jej ziarna rosną na drzewach, a te z kolei wyrastają na stromych zboczach gór, na wysokości od 800 do 2000 metrów nad poziomem morza. Co ciekawe drzewa potrzebują dobrego nawodnienia i cienia! Tam, gdzie rosną, czyli w Etiopii plantacje drzew kawy zacieniają drzewa, natomiast na Hawajach – chmury. Arabika jest trudną w uprawie rośliną, która wymaga delikatnego podejścia. Dodatkowo, rośliny bardzo często chorują i atakują je szkodniki. Arabica zawiera dużo tłuszczów oraz mało kofeiny, w porównaniu z kawą robustą. Napar z tego gatunku kawy jest łagodny i ma bogaty aromat. Drugi gatunek kawy, czyli robusta, również rośnie na drzewach, które są już bardziej odporne na warunki atmosferyczne, choroby i pasożyty. Ziarna robusty mają około 2-4% więcej kofeiny niż arabika, a jej smak jest nieco kwaskowaty i ubogi w aromaty. Co ciekawe, kawa zaparzana z robusty ma gęstą piankę, która dla wielu jest dużym atutem. Robusta swoje korzenie ma w Afryce Zachodniej i uprawiana jest na niższych wysokościach niż arabika, ponieważ jest to od 200 do 900 metrów nad poziomem morza. Jeśli chodzi o to, która z tych kaw jest lepsza, to zdaniem ekspertów arabika tutaj wygrywa. Oczywiście robusta jest znacznie tańsza od arabiki, ponieważ wymaga dużo mniej uwagi i poświęcenia, aby ładnie rosła.

Jakie są rodzaje kawy i jak wpływa ona na organizm człowieka?Jakie są rodzaje kaw?

Nie każdy smakosz kawy zdaje sobie sprawę z faktu, że na świecie jest mnóstwo różnych rodzajów kawy. Poniżej przedstawimy kilka z nich:

  • Blue mountain z Jamajki

Blue mountain z Jamajki to dość droga arabika, która swoją cenę zawdzięcza przede wszystkim z powodu niskich plonów. Nie można tutaj oczywiście pominąć wyjątkowego smaku naparu z tego rodzaju kawy. Zdaniem smakoszy kawy najlepsza Blue mountain jest średnio palona i drobno zmielona. Jej smak jest łagodny i aromatyczny, a najlepiej smakuje bez dodatków. Warto tutaj wspomnieć, że prawdziwa kawa Blue Mountain posiada certyfikat Jamaican Coffee Industry Board.

  • Arabika z Nikaragui

Arabika z Nikaragui ma łagodny smak i idealnie nadaje się do podania na śniadanie. Najczęściej można ją spotkać w postaci średnio palonej oraz średnio zmielonej – takiej, która idealnie nadaje się do zaparzenia w kawiarce lub w dzbanku.

  • Kolumbijska arabika medellin excelso

Kolumbijska arabika medellin excelso najczęściej jest średnio lub mocno palona. Jeśli chodzi o grubość ziaren, to są one grubo zmielone, dlatego najlepiej nadaje się do ekspresów przelewowych z filtrem i pras francuskich. Można ją kupić jako osobną kawę lub składnik innych kolumbijskich mieszanek. Jej smak jest lekko kwaśny, a aromat należy do pełnych.

  • Brazylijska kawa arabica santos

Ziarna brazylijskiej kawy arabiki santos uprawiane są w rejonie Sao Paulo. Najczęściej jest średnio palona i drobno zmielona – doskonale nadaje się do parzenia w dzbanku. Jej smak jest średnio łagodny oraz średnio słodki. Również jak jej poprzedniczka, ta kawa jest sprzedawana jako osobny produkt albo jako część mieszanki kawowej.

  • Robusta santos pochodząca z Brazylii

Robusta santos pochodząca z Brazylii jest kawą paloną na ciemno oraz jest drobno zmielona. Najlepiej nadaje się do zaparzania w urządzeniach z filtrami. Zawsze jest częścią mieszanek kawowych.

Jak kawa wpływa na organizm człowieka?

Kawa kojarzona jest przede wszystkim z możliwością pobudzenia organizmu, a jest to spowodowane zawartością kofeiny. Wypicie jednej filiżanki tego napoju może zwiększyć poziom energii oraz poprawić koncentrację i uwagę. Dodatkowo kawa poprawia nastrój i może poprawić działanie układu wydalniczego. Oczywiście nie należy pić kawy wieczorem, ponieważ możemy mieć problemy z zaśnięciem.

Każdy smakosz kawy szuka tej jednej wyjątkowej, która będzie mu pasować pod każdym względem. Podobnie jest z materacami – trzeba znaleźć ten najlepszy, który będzie nam odpowiadał pod względem wygody, miękkości czy sprężystości, aby nasz sen był optymalny. My polecamy materace o wymiarach 140×190 cm, które są idealnym wyborem dla osoby, która uwielbia mieć sporo przestrzeni w łóżku lub dla par, które są dość szczupłe. Znajdziesz je, klikając w ten link: https://sennamaterace.pl/117-materace-140×190.

Przeczytaj także:

  1. Sposoby na udany początek dnia
  2. Sypialnia w stylu eko – jak urządzić ją samodzielnie?
  3. Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?