Jazda czystym i odświeżonym autem to prawdziwa przyjemność dla każdego kierowcy. Poza tym dla wielu z nas samochód jest jak drugi dom – spędzamy w nim wiele czasu, zwłaszcza gdy stoimy w korkach w drodze do pracy lub powrotnej. Utrzymanie porządku i czystości w swoim aucie może być natomiast nieco problematyczne, zwłaszcza w dzisiejszym tempie życia. Jednak mimo wszystko warto zadbać o wnętrze swojego pojazdu dla własnego komfortu podróży. W tym artykule dowiesz się, jak poprawnie sprzątać samochód i o czym nie zapominać.

Odkurzanie samochodu

Pierwszym krokiem w kwestii utrzymywania czystości wewnątrz samochodu jest jego odkurzanie. Właśnie od tej czynności powinniśmy rozpocząć porządki. Najpierw jednak warto opróżnić pojazd z wszystkich rzeczy, które leżą pod fotelami, oraz wyciągnąć dywaniki samochodowe, którymi zajmiemy się później. Podczas odkurzania warto także poprzesuwać fotele, aby móc dotrzeć do wszystkich zakamarków. Nie zapominajmy także o zagłębieniach tapicerki, kieszeniach znajdujących się w drzwiach oraz innych schowkach. Szczególną ostrożność powinni jednak zachować posiadacze skórzanej tapicerki, aby nie zniszczyć jej tekstury, oraz zwierząt – sierść najlepiej odkurzać trzymając ssawkę urządzenia pod kątem. Takie odkurzanie warto przeprowadzać nawet co tydzień.

Ścieranie kurzy

Sprzątanie samochodu - o tym należy pamiętać!O czym jednak najczęściej zapominamy podczas sprzątania auta? O ile odkurzanie tapicerki i podłogi wydaje się być naturalną rzeczą, to tyle ścieranie kurzy już rzadko przychodzi nam na myśl. Jest to natomiast istotne działanie. Koniec końców wewnątrz auta także magazynuje się kurz, który po prostu należy zetrzeć. W szczególności warto zwrócić tutaj uwagę na deskę rozdzielczą samochodu. Z kurzu należy przetrzeć zarówno kierownicę, jak i inne elementy wyposażenia przedziału pasażerskiego, a następnie tę czynność powtórzyć za pomocą mokrej ściereczki. Pamiętajmy też, że to właśnie na kierownicy może się znajdować najwięcej zanieczyszczeń. Nie pomijajmy też umycia ekranów, szyb i lusterek oraz przetarcia gałki zmiany biegów czy hamulca ręcznego.

Czyszczenie tapicerki

Kolejnym krokiem będzie czyszczenie tapicerki, które jak najbardziej można przeprowadzić we własnym zakresie. Jak to jednak zrobić? Potrzebny tu będzie oczywiście odpowiedni środek czyszczący, który usunie nie tylko plamy, ale także nieprzyjemne zapachy. Po spryskaniu powierzchni tapicerki tym środkiem należy odczekać 2-3 minuty i następnie wyczyścić ją szczotką lub szmatką. Nie warto natomiast używać gąbki. Przed przetarciem tapicerki można również zanurzyć szczotkę lub szmatkę w ciepłej wodzie. Uważajmy jednak, aby nie był one zbyt wilgotne – muszą być dobrze odsączone, ponieważ w przeciwnym wypadku wilgoć dostanie się do wnętrza foteli. Po takim zabiegu tapicerkę warto ponownie odkurzyć. Tym sposobem można także wyczyścić boki drzwi czy nawet podsufitkę. Bardziej kłopotliwe jest natomiast czyszczenie alcantary. Tutaj wymagana jest możliwie niewielka ilość wody, a nasze ruchy podczas czyszczenia powinny być delikatne i podłużne, by nie doszło do zmechacenia powierzchni. Ważną wskazówką jest również to, aby podczas czyszczenia jakichkolwiek tkanin wykonywać wyłącznie ruchy zbierające, a nie wcierające.

Jak jednak czyścić tapicerkę skórzaną? To nieco odrębne zagadnienie, które wymaga szczególnej ostrożności. W tym też przypadku będą konieczne inne specyfiki niż do czyszczenia tapicerki tkaninowej. Skórę należy delikatnie przecierać, najlepiej regularnie, co 1-2 miesiące, dzięki czemu zachowa ona elastyczność i połysk. Nie zapominajmy także o impregnacji, która nadaje miękkości skórze.

Jednak w trosce o wygodę, w szczególności podczas snu, powinniśmy również pamiętać o doborze odpowiedniego materaca do naszego łóżka. Być może materac sprężynowy 80×200 cm będzie tutaj doskonałym rozwiązaniem, które spełni wszystkie nasze potrzeby. Aczkolwiek więcej świetnych modeli znajdziemy zawsze w salonach stacjonarnych w Ostrowiec Świętokrzyski.

Pranie dywaników samochodowych

Osobną kwestię stanowi natomiast czyszczenie dywaników samochodowych. Jednak w zależności od tego, jakiego rodzaju dywaniki posiadamy, konieczne będzie zastosowanie konkretnej metody. W przypadku dywaników z gumy sprawa jest o wiele prostsza – tak naprawdę wystarczy tutaj szczotka i woda, ewentualnie odpowiedni specyfik do mycia. Natomiast dywaniki wykończone okładziną wymagają niestety więcej uwagi i poświęcenia. Tutaj jednak również można użyć tego samego środka co do czyszczenia tapicerki. Sama procedura także jest dość podobna: dywaniki należy spryskać, chwilę odczekać, wyszorować, a na koniec odkurzyć. Tym sposobem można też wyprać powierzchnię pod fotelami, w szczególności w tych miejscach, gdzie dywaniki już nie sięgają.

Dbanie o klimatyzację

Kolejną nie mniej istotną kwestią jest czyszczenie układu klimatyzacji. Odpowiedzmy sobie zresztą szczerze: pewnie już naprawdę od długiego czasu nie zajmowaliśmy się tą sprawą. O ile jednak specjalistyczne przeglądy w warsztacie warto wykonywać co 2 lata, to tyle we własnym zakresie jak najbardziej można odświeżyć „klimę”. Potrzebny tu będzie kolejny specyfik, który jest bardzo łatwy w zastosowaniu. Wystarczy zostawić taką puszkę we wnętrzu uruchomionego auta na kilkanaście minut. Absolutnie nie trzeba tu niczego demontować. Dodatkowo można jednak wyczyścić kratki wywietrzników na desce rozdzielczej. W ten oto właśnie prosty i szybki sposób odświeżymy swoją klimatyzację.

Zwalczanie zapachów

Na koniec samochodowych porządków nie zapominajmy także o zaopatrzeniu wnętrza w przyjemne zapachy, np. za pomocą specjalnej zawieszki czy małego dyfuzora, który należy umieścić na kratce wentylatora. To kolejne szybkie rozwiązanie, dzięki któremu wnętrze samochodu faktycznie będzie wywierało przyjemne wrażenie. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z użyciem takich zapachów, gdyż mogą być one przytłaczające zarówno dla kierowcy, jak i innych osób podróżujących.

Regularne sprzątanie wnętrza samochodu jest naprawdę istotne, nie tylko ze względów estetycznych, ale także funkcjonalnych oraz dla komfortu naszej podróży. Z pomocą powyższych wskazówek jesteśmy w stanie starannie zadbać o czystość naszego pojazdu, zapobiegając rozwojowi zanieczyszczeń. Nasz samochód z pewnością będzie wdzięczny, a my będziemy cieszyć się przyjemną podróżą w czystych warunkach.

Przeczytaj także: Łóżka tapicerowane