Wiek starczy to okres życia, który niesie ze sobą wiele wyzwań zdrowotnych. Osoby starsze często borykają się z różnymi chorobami i dolegliwościami, które mogą znacząco wpłynąć na ich jakość życia. Jednak wielu takim chorobom można skutecznie zapobiegać lub opóźniać ich wystąpienie, stosując odpowiednie środki ostrożności i prowadząc zdrowy tryb życia. Warto zrozumieć, że starzenie się niekoniecznie musi oznaczać pogorszenie stanu zdrowia, jeśli oczywiście podejmiemy odpowiednie kroki, aby zadbać zarówno o nasze ciało, jak i umysł. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są najczęstsze choroby występujące w okresie starczym oraz dowiesz się, jak im zapobiegać. Jeśli zainteresował Cię ten temat, to koniecznie czytaj dalej!

Choroby wieku starczego

Choroby wieku starczego to grupa schorzeń i dolegliwości, które częściej występują u osób starszych. W miarę upływu lat organizm podlega naturalnemu procesowi starzenia się, co może wiązać się z większym ryzykiem zachorowania na pewne choroby i zaburzenia zdrowia. Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych chorób wieku starczego:

Choroby serca

Choroby serca, takie jak choroba wieńcowa czy nadciśnienie tętnicze, są częstymi problemami u osób starszych. W tym przypadku bardzo ważne jest monitorowanie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i utrzymanie zdrowej wagi.

Cukrzyca

Choroby wieku starczego i jak im zapobiegaćCukrzyca u osób starszych najczęściej spowodowana jest zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, co jest związane z tym, że tkanki są oporne na działanie insuliny. Jej produkcja zmniejsza się z wiekiem. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu poważnych powikłań, takich jak miażdżyca, zawał mięśnia sercowego oraz udar. Mogą pojawić się również problemy związane z oczami, nerkami, a także z układem nerwowym, co jest bardzo częste u osób starszych. Jeśli chcemy zapobiec tej chorobie, to koniecznie musimy jeść bardzo zdrowo. W naszym jadłospisie powinny występować przede wszystkim świeże warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, produkty bogate w zdrowe białko, np. drób, ryby, fasola czy orzechy. Jeśli chodzi o tłuszcze, to tutaj również trzeba zadbać o ich jakość i najlepiej spożywać oliwę z oliwek. W cukrzycy również bardzo ważna jest kontrola wagi oraz regularna aktywność fizyczna. Jeśli osoba, u której zdiagnozowano cukrzycę pali papierosy lub spożywa alkohol, to będzie musiała zrezygnować z tych używek. Bardzo ważne są również regularne badania lekarskie, dbanie o wypoczynek oraz dobrej jakości sen, a to zapewnić może idealnie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji materac oraz poduszka. My szczególnie polecamy poduszkę Hilding Antistress Carbon, która wykonana jest z termoelastycznej pianki Visco z włóknami węglowymi. Jest ona doskonałej jakości i zapewniamy, że wiele osób będzie z niej zadowolonych. Więcej o tym i innych produktach, materacach i poduszkach, marki Hilding przeczytasz, klikając w ten link: https://hilding.pl/.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to bardzo częsta przypadłość wielu osób starszych, a polega na zniszczeniu komórek mózgu. Na samym początku wystąpić może utrata pamięci krótkotrwałej, trudności ze znalezieniem właściwych słów oraz zmiany związane z osobowością i nastrojem. Z czasem, kiedy choroba jest już na wyższym poziomie, może wystąpić pogorszenie pamięci długotrwałej, pogorszenie lub zanik umiejętności czytania, rozumowania i komunikacji z innymi ludźmi. Najczęściej występuje u osób, które ukończyły osiemdziesiąty rok życia – im osoba jest starsza, tym występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia Alzheimera. W przypadku Alzheimera również bardzo ważna jest zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna. W tej chorobie najważniejsza jest jednak aktywność umysłu, dlatego warto rozwiązywać krzyżówki, grać w sudoku, uczyć się nowych umiejętności, czytać czy grać w gry planszowe. To może w znacznym stopniu pomóc w zachowaniu sprawności umysłowej i opóźnieniu procesu starzenia mózgu.

Osteoporoza

Osteoporoza to choroba układu szkieletowego, która może prowadzić do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie czy uderzeniu. Taka nadmierna podatność kości na uszkodzenia, a w tym złamania, wynika z mniejszej gęstości mineralnej kości, zaburzeń jej struktury i jakości. Rozwój osteoporozy może przyspieszyć zła dieta, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna oraz niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne. Jeśli chodzi o zapobieganie występowania osteoporozy, to należy suplementować wapń oraz witaminę D, które w dużej mierze odpowiedzialne są za zdrowy wygląd i funkcjonowanie kości. Lekarz może również przepisać specjalne leki, które będą miały za zadanie zmniejszyć ryzyko złamań kości.

Choroby oczu

Osoby starsze dużo częściej, niż młodsze, cierpią na różnego rodzaju choroby oczu. Jest to najczęściej starcza zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Chorobom oczu można zapobiegać poprzez regularne wizyty u okulisty, noszenie okularów, jeśli jest to wskazane, oraz dzięki stosowaniu odpowiednich leków, np. takich, których zadaniem jest nawilżanie i ochrona gałki ocznej.

W starszym wieku istnieje dużo większe prawdopodobieństwo zachorowania na różne choroby, np. na choroby serca, cukrzycę czy Alzheimera, ale z odpowiednim nastawieniem można przeciwdziałać wystąpieniu objawów tych schorzeń. Seniorzy muszą stosować zdrową dietę, unikać używek oraz dbać o swój sen, aby mieć pewność, że ich zdrowie będzie dobre jeszcze przez wiele lat!