Wiele lat temu edukacja muzyczna stanowiła podstawę kształcenia młodego pokolenia. W każdej szanującej się rodzinie był fortepian czy skrzypce, a w uboższych domach – flety lub fujarki. Tak naprawdę już kilkuletnie dziecko umiało zagrać prostą melodię, a wraz z biegiem czasu ich umiejętności były coraz bardziej rozszerzane. W dzisiejszych czasach kwestia ta zależy głównie od naszych zainteresowań oraz celów. Jednak, czy warto namówić dziecko do nauki gry na instrumencie?

7 korzyści płynących z gry na instrumencie

Wiele mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jednak obecnie popularnym tematem jest jej korzystny wpływ na życie młodego człowieka. Nie ma co ukrywać – stawiając na naukę gry na instrumencie nasze dziecko niczego nie traci. Połączenie gry, śpiewu czy tańca to tak naprawdę niesamowita zabawa dla naszych maluchów. Jako rodzice musimy także zdawać sobie sprawę z licznych korzyści ogólnorozwojowych. Oto siedem najbardziej znanych zalet płynących z gry na instrumencie!

Rozwój pamięci i koncentracji

Uwaga dzieci często jest rozproszona między licznymi bodźcami. Gra na instrumencie uczy skupienia na jednej czynności, a także angażuje zmysł wzroku i słuchu do jej wykonania. Powtarzalność np. w nauce utworów dodatkowo usprawnia pamięć.

Usprawnienie koordynacji ruchowej

Pianino, gitara czy skrzypce – praktycznie każdy instrument wymaga precyzyjnej pracy, a także współpracy obu rąk. Proces ten angażuje obie półkule mózgowe, wspierając jednocześnie rozwój motoryki.

Wspieranie procesu nauki

Badania dowodzą, że gra na instrumentach dobroczynnie wpływa na rozwój mózgu człowieka. Przekłada się to na lepszą zdolność do uczenia się nowych czynności, a także zwiększa efektywność przyswajania nowych informacji.

Nauka cierpliwości i opanowania

Współczesnym dzieciom brakuje cierpliwości i opanowania. Poprzez regularną i wymagającą wiele godzin ciężkiej pracy nauce gry na instrumentach mogą się tego nauczyć. A co więcej zobaczą, że pomimo prób i błędów można osiągnąć swój cel!

Wyciszenie i relaks

Tak naprawdę grając na każdym instrumencie, można odnaleźć spokój i ciszę. Pomoże to dziecku odnaleźć przestrzeń, w której mogą się zrelaksować, a także odciąć od przeżyć dnia codziennego.

Co daje dziecku nauka gry na instrumencie?Lepszy rozwój emocjonalny

Muzyka wywołuje w nas różne emocje – od radości, aż po smutek. Zachęcając dzieci do nauki gry na instrumencie, pomożemy im w lepszym poznawaniu nowych emocji. Co więcej, są w stanie nauczyć się ich wyrażania.

Jedna z form terapii

W przypadku depresji czy autyzmu nauka gry na instrumencie ma działanie terapeutyczne. Jest to przydatne także w innych rodzajach chorób i zaburzeń. Ułatwia także pracę z dziećmi wycofanymi lub nadpobudliwymi.

Rozwój muzyczny dziecka a sen

Każde dziecko powinno się zdrowo wyspać. Wynika to z faktu, iż właściwy wypoczynek korzystnie wpływa na rozwój – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Jednak to nie wszystko! Poprzez prawidłową regenerację mięśni połączoną z wypoczynkiem dziecko jest w stanie właściwie funkcjonować w ciągu dnia. Przekłada się to na poprawę koncentracji, pamięci czy zdolności manualnych. Co więcej – jest w stanie lepiej zapamiętać liczne informacje, przez co o wiele więcej wynosi z lekcji! Zatem nie ma co ukrywać, zdrowy sen, czyli taki, który wyróżnia się wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością, korzystnie wpływa rozwój muzyczny. A w jaki sposób możemy zagwarantować zdrowy sen dziecku?

Łóżko

Rama łóżka powinna być dopasowana do metrażu pokoju dziecięcego. Przy jego wyborze kierujmy się stabilnością i trwałością. Nie zapominajmy także o stelażu, w który wiele łóżek jest wyposażonych. Jest to ważny element, dzięki któremu materac będzie służył przez lata https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-uzytkowac-materac-aby-sluzyl-przez-dlugie-lata.

Materac

Dobry materac dziecięcy https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200 to podstawa. To właśnie on odpowiada za prawidłowe wsparcie rozwijającego się kręgosłupa, a także stabilizację całej sylwetki. Przy jego wyborze warto pamiętać o tym, aby kierować się potrzebami i preferencjami dziecka.

Akcesoria sypialniane

Wygodne łóżko dziecięce powinno być także wyposażone w liczne akcesoria sypialniane, które znajdziemy na https://sleepinghouse.pl/. Do nich zaliczyć można m.in. kołdrę czy poduszkę. Mają one znaczący wpływ na efektywność wypoczynku. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pościel, prześcieradło czy ochraniacz na materac.

Granie i muzykowanie to dla wielu dzieci rozrywka. Zanim kupimy swojemu maleństwu kolejną zabawkę, zastanówmy się, czy nie lepiej zainwestować w instrument muzyczny, który pomoże w rozwoju, a także zagwarantuje dobrą zabawę!