W dzisiejszych czasach nie każdy chce mieć dzieci i spełniać się w roli rodzica, a nieplanowana ciąża może zniszczyć te plany. Niektóre osoby nie chcą mieć dzieci w tym momencie swojego życia, ale nie wykluczają ich w przyszłości. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy dotyczącej antykoncepcji. Obecnie mamy bardzo dużo możliwości zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą. Niektóre metody są bardziej, a niektóre mniej inwazyjne, ale każda z nich skutkuje jednym – mniejszym prawdopodobieństwem zajścia w ciążę. W niniejszym artykule omówimy różne metody, które można zastosować, aby zminimalizować ryzyko niechcianej ciąży. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą, to czytaj dalej!

Dlaczego kobieta może nie chcieć zajść w ciążę?

Kobiety nie chcą zachodzić w ciążę z wielu powodów. Niektóre dotyczą ich przekonań osobistych, a inne obecnych warunków, w których żyją. Poniżej przedstawimy kilka najważniejszych powodów, dlaczego kobiety wolą się zabezpieczać przed nieplanowaną ciążą:

Planowanie rodziny

Niektóre kobiety chcą mieć pełną kontrolę nad czasem, w którym zostaną matkami. Mogą chcieć poczekać, aż osiągną pewne cele zawodowe, finansowe lub osobiste, zanim rozważą macierzyństwo. Nie jest to samolubne posunięcie, a raczej rozważna i przemyślana decyzja, aby nie sprowadzać potomka na świat, kiedy nie jest się do tego całkowicie przekonanym i gotowym.

Edukacja i kariera

Jak zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążąJeszcze pięćdziesiąt lat temu zachodzenie w ciążę zaraz po osiągnięciu dwudziestego roku życia było czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Było to spowodowane innymi priorytetami, które miały kobiety, niż te żyjące obecnie. Dziś kobiety chcą być niezależne finansowo, dlatego kształcą się i robią kariery. To może znacznie odwlec w czasie planowanie rodziny lub sprawić, że kobieta w ogóle nie będzie chciała mieć dzieci.

Aspekty ekonomiczne

Sprowadzenie na świat dziecka wiąże się z dużymi kosztami, ponieważ trzeba mu zapewnić wózek, kołyskę czy fotelik samochodowy, a dodatkowo ubranka, pieluchy i mnóstwo innych rzeczy. Posiadanie dziecka jest naprawdę drogie, dlatego najlepiej wcześniej zabezpieczyć się finansowo, aby mieć pewność, że na wszystko wystarczy pieniędzy. Niektóre kobiety mogą czuć, że nie są po prostu gotowe pod względem finansowym na posiadanie dziecka.

Osobiste wybory życiowe

Niektóre kobiety mogą po prostu nie odczuwać pragnienia bycia matką lub mogą preferować inne formy relacji i spełnienia osobistego, które niekoniecznie muszą obejmować rodzicielstwo. Podjęcie takiej decyzji również jest dobre, ponieważ posiadanie dziecka na siłę, ponieważ tego oczekuje od nas społeczeństwo czy rodzina, może bardzo negatywnie wpłynąć na późniejsze życie kobiety.

Problemy związkowe

Trudności w związku lub niepewność co do przyszłości relacji mogą skłonić kobiety do odłożenia decyzji o macierzyństwie na późniejszy czas. W ciąży i potem, podczas dbania i wychowywania dziecka, najlepiej mieć oparcie w partnerze, dlatego, jeśli kobieta nie jest co do tego pewna, to odwleka zajście w ciążę.

W tym miejscu musimy podkreślić, że decyzja o niezachodzeniu w ciążę jest dla niektórych kobiet bardzo trudna, ponieważ może wiązać się również z ich zdrowiem. Dlatego też pytanie jakiejś kobiety, bez znajomości całej jej historii, o to, dlaczego nie ma dzieci, może być bardzo krzywdzące.

Jak zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą?

Na przestrzeni wielu lat wymyślono kilka skutecznych metod zabezpieczania się przed nieplanowaną ciążą, które przedstawimy poniżej:

  • prezerwatywy – prezerwatywy to najpopularniejsza metoda antykoncepcji. Wyróżnić można prezerwatywy męskie oraz żeńskie, choć te drugie nie są już tak powszechnie stosowane. Chronią one przed zajściem w nieplanowaną ciążę, a dodatkowo chronią przed przenoszeniem chorób wenerycznych.
  • tabletki antykoncepcyjne – tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, które hamują owulację i sprawiają, że śluz szyjkowy jest gęstszy, utrudniając zapłodnienie. Są bardzo skuteczne, ale wymagają regularnego stosowania. Jeśli kobieta zapomni, choć o jednej tabletce, to automatycznie zwiększa się możliwość zajścia w ciążę.
  • plastry antykoncepcyjne – po przyklejeniu plastra do ciała uwalnia on hormony, które przenikają do skóry. Hamują one owulację i tym samym kobieta nie może zajść w ciążę.
  • zastrzyki antykoncepcyjne – podobnie jak tabletki antykoncepcyjne zawierają progestagen, który zatrzymuje owulację i zagęszcza śluz w szyjce macicy, co sprawia, że plemniki nie mają jak przedostać się do komórki jajowej.
  • wkładki domaciczna – jest to małe urządzenie, nazywane inaczej spiralą, umieszczane w macicy przez lekarza. Powoduje ona wydzielanie się hormonów, które z kolei zmieniają śluz tak, aby plemniki nie mogły przez niego przejść.
  • implanty podskórne – implanty to małe urządzenia zawierające hormony, które są umieszczane pod skórą ramienia przez lekarza. Zapewniają długotrwałą ochronę przed ciążą.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą. Jest to bardzo ważna decyzja, podobnie jak wybór idealnego materaca. My szczególnie polecamy model Hilding Zorba, który zbudowany jest ze sprężyn kieszeniowych oraz dwóch rodzajów pianek: Flexifoam, oraz pianki lateksowej. To sprawia, że produkt jest idealny do odpoczynku. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym i innych materacach czy produktach od marki Hilding, to serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony: www.hilding.pl.