Mimo że dobra kondycja to podstawa zdrowego trybu życia, nie wszyscy mogą się nią pochwalić. Wiele osób męczy się już przy prostych czynnościach, takich jak wchodzenie po schodach czy noszenie zakupów. Nie ma wątpliwości, że słaba kondycja może skutecznie utrudnić nasze życie. Na szczęście możemy to zmienić. Wystarczy trochę starań, a skutecznie zachowamy dobrą kondycję. 

Czym jest kondycja fizyczna?

Powszechnie mówi się, że o kondycję należy szczególnie dbać. Możemy jednak zastanawiać się, czym tak naprawdę jest kondycja fizyczna. Termin ten określa stan, w jakim obecnie znajduje się nasz organizm oraz jego zdolność do wykorzystywania tlenu. Obrazuje to, ile nasze ciało może wytrzymać. Dla każdej osoby kondycja będzie inna, ponieważ zależy ona od wielu czynników – naszych umiejętności, predyspozycji, ewentualnych chorób czy trybu życia.

Dlaczego warto dbać o kondycję? 

Warto wiedzieć, że dbanie o kondycję niesie ze sobą wiele korzyści. Do poprawienia naszej kondycji powinien przekonać nas przede wszystkim fakt, że to pomoże nam zapobiec wielu chorobom oraz zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości. Na przykład dzięki regularnym ćwiczeniom pozbędziemy się bólu kręgosłupa, który może być bardzo dokuczliwy. Będzie to też okazja do tego, by wyszczuplić naszą sylwetkę i pozbyć się zbędnych kilogramów. Systematyczna aktywność fizyczna uczyni nas silniejszymi, bardziej wytrzymałymi. Już po krótkim czasie zauważymy pozytywne efekty – będziemy mogli z łatwością podnosić różne rzeczy, a krótki bieg na przystanek nie wywoła u nas zadyszki.

Dbanie o kondycję może przełożyć się również na nasze zdrowie psychiczne. Sport jest świetnym sposobem na to, by zmniejszyć stres i dać upust negatywnym emocjom. Co więcej, wytwarza on hormony, które wpływają na poczucie szczęścia i poprawę humoru. Chęć poprawy kondycji może być też wymówką do tego, by wyjść ze swojej strefy komfortu – może w końcu wybierzemy się sami na siłownię, spróbujemy ciekawej dyscypliny bądź poznamy ludzi zaciekawionych tym samym tematem. Może to przełożyć się na nasze poczucie wartości – lepiej poznamy nasze ciało, wysmuklimy sylwetkę, a do tego będziemy przekraczać swoje granice. Te elementy zdecydowanie wpłyną na zwiększenie pewności siebie.

Ćwiczenia na poprawę kondycji

Jak zachować dobrą kondycję?Poprawę kondycji warto zacząć od prostych, standardowych ćwiczeń, które będą odpowiednie dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę ze sportem. Jedną z takich nieskomplikowanych technik, dzięki której możemy dbać o kondycję, jest spacer. Będzie to prosta forma, która jednak pomoże nam spalić kalorie i zadbać o efekty. Dostrzeżemy, że jeśli będziemy systematycznie wychodzić na spacer, wkrótce stanie się to przyjemnością, a my będziemy pokonywać coraz większe dystanse.

Miejmy na uwadze, aby intensywność i rodzaj ćwiczeń dostosowywać do naszych umiejętności i sił. Nadmierna aktywność fizyczna również nie będzie dobra – możemy w ten sposób przetrenować się i nadwyrężyć nasze mięśnie. Na początku lepiej sięgnąć po łagodne ćwiczenia, a z czasem, kiedy nasza kondycja się poprawi, będziemy potrafili wykonywać coraz to trudniejsze aktywności.

Jaki sport na poprawę kondycji? 

W osiągnięciu dobrej kondycji pomoże nam wybranie konkretnego sportu, który chcemy ćwiczyć. Może to być coś, co pragnęliśmy od dawna spróbować lub coś, co nas intryguje. Będziemy chcieli robić postępy i się rozwijać, co zmotywuje nas do regularnego ćwiczenia. Nie zapominajmy, że wybór powinien być przemyślany – nie decydujmy się na dyscyplinę, której nie damy rady. W pierwszej kolejności warto zapisać się do grupy początkującej, gdzie poznamy wszystkie podstawy i stopniowo nauczymy się poprawnej gry.

Na poprawę kondycji świetnie sprawdzi się pływanie, które wpłynie pozytywnie zarówno na naszą wytrzymałość, jak i kręgosłup. Ze słabą kondycją często mierzą się osoby, które mają pracę siedzącą, a do tego nie znajdują czasu na aktywność fizyczną. Często u nich występuje również ból pleców, który jest spowodowany złą postawą czy siedzeniem w niewłaściwy sposób. Pływanie pozwoli im pozbyć się tego problemu, ponieważ cudownie oddziałuje na nasz kręgosłup – odciążą go, redukuje napięcie w mięśniach i minimalizuje dokuczliwy ból.

Do mobilizacji naszego ciała sprawdzi się również bieganie. Wzmocni nasz układ krążenia, a do tego poprawi wydolność tlenową, co będzie miało znaczenie dla naszego serca. Uczyni nas silniejszymi i szybszymi. Regularne treningi spowodują, że z czasem będziemy mogli przebiegać coraz więcej kilometrów bez znacznego męczenia się.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Niezwykle istotnym elementem poprawy kondycji jest również odpowiednia dieta. To, co jemy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i stan fizyczny. Jeśli chcemy być zdrowi i posiadać dobrą kondycję, musimy zatroszczyć się o to, by nasza dieta zróżnicowana, a do tego bogata w witaminy i substancje odżywcze. Zadbajmy o naszą odporność, jedząc warzywa i owoce. Warto też sięgnąć źródła błonnika i antyoksydantów, które są dobre dla naszego organizmu. Zdrowa dieta to podstawa – to właśnie pożywienie da nam siłę do tego, by ćwiczyć i pokonywać trudności.

Możemy ponadto wspomóc się suplementami, dzięki którym zyskamy pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi wszystko, co potrzebne. Na przykład podczas zimy warto suplementować witaminę D, która wesprze nas podczas braku słońca.

Niezależnie od tego, czy trenujemy, czy też nie przepadamy za sportem, o dobrą kondycję należy dbać. Trudności z wykonywaniem prostych czynności powinny być sygnałem do tego, że należy wprowadzić zmiany w naszym stylu życia. Odnajdźmy ćwiczenia, które nam odpowiadają i dostosujmy dietę do naszych potrzeb, a na pewno uda nam się poprawić naszą kondycję. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, dlatego zdecydowanie warto spróbować.

Przeczytaj także: