Od dawna wśród społeczeństwa utrzymuje się przekonanie, że zwierzęta mają bardzo duży i oczywiście pozytywny wpływ na człowieka. Właściciele czworonogów przede wszystkim uważają, że przyjemniej jest wracać do domu, w którym ktoś na Ciebie czeka i nie może się doczekać kolejnego głaskania i przytulania. Jeśli jesteś posiadaczem innych zwierząt, to uwierz nam, że one również się do Ciebie przyzwyczaiły i na swój sposób entuzjastycznie na Ciebie reagują. Jakie zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi człowieka? Jaki jest wpływ zwierząt na zdrowie człowieka? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu! Zapraszamy do zapoznania się! 

Jakie zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi człowieka?

Dwie najczęstsze odpowiedzi na to pytanie brzmią: pies i kot. Jednak wiele osób dużo bardziej woli inne zwierzęta, które również można mieć w domu. Najczęściej są one dobrze wyszkolone i wychowane. Jakie inne zwierzęta mogą być najlepszymi przyjaciółmi człowieka?

 • papugi – są bardzo mądre i możesz nauczyć je mówić! Często osiągają bardzo duży wiek, więc jeśli szukasz kogoś bliskiego na wiele lat, to papuga będzie idealnym wyborem!
 • fretki – te długie i futrzaste zwierzęta cieszą się ostatnimi czasy dużą popularnością. Nie dość, że są bardzo miękkie i mądre, to możesz również je wyprowadzać na smyczy na spacery!
 • świnki morskie – są to bardzo mądre i kochane małe zwierzęta, które mimo rozmiarów potrzebują dużo przestrzeni. Konieczne więc będzie zagospodarowanie części pokoju, w którym zrobisz im wybieg, aby miały dobre warunki do rozwijania się i życia.

Najważniejsze jest, to aby pamiętać, że wszystkie zwierzęta, niezależnie od rozmiarów, wymagają opieki i troski, a ich zachowanie zależy od tego, jak są traktowane.

Jaki jest wpływ zwierząt na zdrowie człowieka? Jaki jest wpływ zwierząt na zdrowie człowieka?

Od dawna wiadomo, że zwierzęta mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie i życie człowieka. Różne badania wykazują, że posiadanie zwierząt domowych, takich jak psy i koty, może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu! Dodatkowo towarzystwo tych pupili sprawia, że zmniejsza się ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Zwierzęta mogą też pomagać w zmniejszeniu stresu i poprawie nastroju, co może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Oprócz tego, posiadanie zwierząt może pomóc w poprawie społecznego zaangażowania i zwiększeniu aktywności fizycznej, ponieważ wymagają one regularnego spacerowania i zabawy. Zwierzęta mogą przede wszystkim pomóc poprawić zdrowie psychiczne, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nasi pupile mają również pozytywny wpływ na cały nasz organizm!

Jakie są plusy posiadania zwierząt domowych?

Posiadanie zwierząt domowych ma wiele korzyści dla ich właścicieli. Oto kilka z nich:

 • poprawa zdrowia fizycznego – jak już wspomnieliśmy, posiadanie zwierząt może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, a także zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. To znacznie poprawia zdrowie organizmu człowieka, który czuje się dużo lepiej! Jeśli jesteś lub będziesz posiadaczem psa, to konieczne będzie wychodzenie z nim na spacery, co również poprawi Twoją wydolność oddechową i aktywność fizyczną.
 • poprawa zdrowia psychicznego – zwierzęta mogą pomagać w zmniejszeniu stresu i poprawie nastroju. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia różnych chorób psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe.
 • wsparcie emocjonalne – zwierzęta są lojalnymi i oddanymi towarzyszami, co może być bardzo pomocne w trudnych chwilach. Jeśli jesteś introwertykiem i nie przepadasz za towarzystwem ludzi, to zwierzę może dać Ci wsparcie emocjonalne, którego będziesz potrzebować w jakichś trudnych życiowych chwilach.
 • zwiększenie aktywności fizycznej – wiele zwierząt wymaga regularnej aktywności fizycznej, takiej jak spacerowanie czy zabawa, co może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia.
 • poprawa komunikacji i umiejętności interpersonalnych – posiadanie zwierząt może pomóc w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi i rozwoju umiejętności interpersonalnych. Jeśli poznasz jakąś osobę na spacerze z psem i ta osoba również będzie miała psa, to już wiesz, że macie wspólny temat do rozmowy!
 • wprowadzenie rutyny i odpowiedzialności – zwierzęta wymagają codziennej opieki i troski, co może być dobrą okazją do nauczenia się odpowiedzialności i wprowadzenia zdrowej rutyny do codziennego życia.

Jakie są negatywne strony posiadania zwierząt w domu?

Posiadanie zwierząt w domu może być bardzo przyjemne i satysfakcjonujące, ale istnieje również kilka negatywnych aspektów, o których musisz koniecznie pamiętać. Poniżej przedstawiamy kilka negatywnych stron posiadania zwierzaka w domu:

 • koszty – koszty związane z utrzymaniem zwierzęcia w domu mogą być naprawdę wysokie, zwłaszcza kiedy chcemy zapewnić mu jak najlepsze pożywienie czy opiekę weterynarza.
 • mniejsza wolność – posiadanie zwierzęcia w domu oznacza, że musisz poświęcać mu czas i uwagę, co oznacza mniej wolności i elastyczności dla Ciebie. Jeśli będziesz chciał wyjechać nawet na kilka dni, to będziesz musiał zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią opiekę, co może wiązać się z kolejnymi wysokimi kosztami.
 • sprzątanie – zwierzęta mogą robić duży bałagan i wymagać regularnego sprzątania, szczególnie jeśli są młode i jeszcze nie wiedzą, co mogą, a czego nie.

Posiadanie zwierzaka w domu ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Pamiętaj jednak, że jest to ogromny obowiązek zazwyczaj na długie lata, dlatego, zanim podejmiesz decyzję o adopcji lub zakupie wybranego pupila, to koniecznie zastanów się, czy masz na to środki oraz czas!

Przeczytaj także: