Tym, co cechuje nowoczesne wnętrza, jest przede wszystkim wygoda, funkcjonalność i minimalizm. Co w takim razie z łóżkiem i materacem? Łóżko, jako podstawowy element tego pomieszczenia powinno być komfortowe w użytkowaniu, ale jednocześnie nie zabierać zbyt dużo przestrzeni. Podobnie rzecz się ma z materacem. To między innymi dlatego materace kieszeniowe 160×190 cieszą się tak dużą popularnością. Przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom oraz wadom. Kto powinien się na nie zdecydować?

Jakie są zalety i wady materacy kieszeniowych?

Charakterystyczną cechą, jaka wyróżnia materace kieszeniowe, jest ich specyficzna budowa i to właśnie jej, modele tego rodzaju zawdzięczają swój sukces. Wypełnienie stanowią bowiem sprężyny, umieszczone w materiałowych kieszonkach. Wszystkie one pracują niezależnie od siebie. Przyjrzyjmy się najważniejszym zaletom:

  • Elastyczność punktowa – dzięki swojej konstrukcji, materac zapewnia doskonałe podparcie kręgosłupowi oraz relaks wszystkim mięśniom i stawom użytkownika. Sprężyny nie przejmują od siebie nawzajem energii, uginają się tylko te, na które działa bezpośredni nacisk. Zachowana zostaje naturalna krzywizna kręgosłupa, a mięśnie, które go okalają, mają szansę się rozluźnić i zregenerować.
  • Opcjonalne strefy twardości – dzięki odpowiedniej regulacji sprężyn możliwym jest stworzenie w tego typu materacu poprzecznych stref. Dobre materace kieszeniowe posiadają ich aż 7. Zapewniają one stabilne podparcie lub przyjemne otulenie w zależności od potrzeb danej partii ciała.
  • Odpowiednia wentylacja – modele kieszeniowe przepuszczają powietrze. Struktura materaca sprawia, że nie jest on dobrym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Jeśli zależy Ci na maksymalnej higienie, weź pod uwagę model z warstwą maty kokosowej Hilding Fandango. Kokos stanowi świetną ochronę przed rozwojem roztoczy i mikroorganizmów, z powodzeniem może być użytkowany przez alergików.
  • Wysoka trwałość – dobrej jakości materace kieszeniowe są niezwykle solidne, nie odkształcają się i nie tracą swoich właściwości nawet przez kilkanaście lat.
  • Uniwersalność – wśród szerokiej oferty materacy kieszeniowych, niemal każdy może znaleźć model dostosowany do swoich potrzeb i preferencji. Na rynku dostępne są materace kieszeniowe twarde, bardzo twarde, średnie i miękkie, a dzięki możliwemu zastosowaniu różnych pianek, mogą posiadać dodatkowe właściwości. Hilding Zorba, to przykład materaca dwustronnego, z wkładem z pianki lateksowej oraz Flexifoam. Jedną z nich cechuje wysoka sprężystość, druga zapewnia uczucie miękkości. Użytkownik może sam zdecydować, na której z nich śpi mu się lepiej.

Zalety i wady materacy kieszeniowychDo wad materacy kieszeniowych należy zaliczyć fakt, że nie można ich używać na stelażach z regulowanym zagłówkiem i podnóżkiem. Kolejnym problemem bywa dla niektórych cena. Solidny materac na lata to dosyć spory wydatek, lecz warto pamiętać, że dobrze wybrany produkt będzie służył latami.

W jakich rozmiarach znajdziesz materace kieszeniowe?

Z uwagi na fakt, że są to materace bardzo popularne i cieszą się dobrymi opiniami na całym świecie, producenci nieustannie starają się podążać za potrzebami konsumentów. Wśród modeli jednoosobowych, najczęściej spotyka się materace o szerokości 80-120 cm. Rozmiary dla dwojga zaczynają się zaś od 140 cm, a zwykle kończą na 180 cm. To, jaki rozmiar materaca kieszeniowego będzie najlepszy, zależy od gabarytów danej pary, ich sypialni oraz przyzwyczajeń. Optymalnym rozwiązaniem jest materac 160×200, lecz osoby o niskim wzroście często decydują się na materac kieszeniowy 160×190. To także dobry model dla singli, którym zależy na dużej przestrzeni i pełnej swobodzie ruchów.

Kto powinien kupić materac kieszeniowy do spania?

To najlepszy wybór dla osób, którym dokuczają bóle pleców i którym trudno znaleźć wygodną pozycję. To także świetne rozwiązanie dla par, które nie chcą wybudzać partnera podczas przekręcania się z boku na bok. Dzięki wyjątkowej technologii materaca kieszeniowego oraz dodatku różnorodnych pianek dostępne są na rynku modele dedykowane specjalnie osobom starszym, aktywnym, o wysokiej wadze, a także tym, którym zależy na profilaktyce wad postawy. Hilding Pasodoble, jest godnym polecenia przykładem materaca medycznego dla seniorów i wszystkich narażonych na problemy z kręgosłupem.

Jaki materac kieszeniowy sprawdzi się w Twoim przypadku? Przede wszystkim ustal preferowany stopień twardości i rozmiar.

Materac do spania 160×190 to dobry wybór do nowoczesnej sypialni, ale też każdej, której właścicielom zależy na wysokim komforcie snu, zdrowiu oraz higienie.