Wpływ palenia papierosów na zdrowie jest wszechstronny i obejmuje szereg szkodliwych konsekwencji dla organizmu, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jednym z obszarów, na których palenie papierosów wywiera szczególnie zauważalny wpływ, jest skóra. Skóra, będąca największym organem ludzkiego ciała, ujawnia liczne efekty palenia, które wpływają nie tylko na jej wygląd, ale także na ogólną kondycję. W poniższym artykule dowiesz się, jak palenie papierosów wpływa na zdrowie skóry, a także jakich konkretnych zmian dermatologicznych możesz się spodziewać. Jak palenie papierosów ogólnie wpływa na organizm? Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie czytaj dalej!

Jak palenie papierosów wpływa na organizm człowieka?

Powszechnie wiadomo, że palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Co dokładnie dzieje się z naszym ciałem?

  • Palenie papierosów - jaki ma wpływ na wygląd skóry? Układ oddechowy – palenie papierosów jest głównym czynnikiem ryzyka związanym z chorobami układu oddechowego. Dym tytoniowy podrażnia drogi oddechowe, prowadząc do przewlekłego zapalenia oskrzeli, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nowotworów i innych chorób.
  • Serce i układ krążenia – składniki chemiczne obecne w dymie tytoniowym mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, zwiększać ciśnienie krwi i ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak zawał serca. Może wystąpić również miażdżyca oraz choroba niedokrwienna.
  • Rak – palenie papierosów jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju raka, zwłaszcza raka płuc, gardła, krtani, jamy ustnej, żołądka, pęcherza moczowego, szyjki macicy, trzustki oraz przełyku. Substancje znajdujące się w dymie papierosowym mają działanie kancerogenne, a to oznacza, że ich obecność w organizmie przyczynia się do powstawania mutacji w genach, a tym samym namnażania się nieprawidłowych komórek.
  • Zęby i dziąsła – palenie papierosów przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia jamy ustnej, zwiększając ryzyko chorób dziąseł, utraty zębów i rozwoju nowotworów jamy ustnej.
  • Płodność – palenie ma negatywny wpływ na zdolność rozrodczą zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U kobiet palenie może zwiększać ryzyko poronień, przedwczesnego porodu i innych powikłań ciąży.

Oczywiście negatywnych skutków palenia papierosów w naszym organizmie jest o wiele więcej, jednak my skupiliśmy się na tych najważniejszych. Poniżej dowiesz się, co dzieje się z naszą skórą, jeśli palimy papierosy.

Palenie papierosów – jaki ma wpływ na wygląd skóry?

Wiele źródeł mówi o ogólnym pogorszeniu się stanu całego organizmu poprzez nałogowe palenie papierosów, jednak nie skupiają się one na dokładnych skutkach widocznych gołym okiem. Taki właśnie wpływ papierosy mają na naszą skórę, a najbardziej na cerę. Dym papierosowy zawiera mnóstwo substancji hydrofobowych, które bardzo łatwo przenikają przez błony komórkowe. Docierają one niemal do każdego narządu w naszym organizmie. Podobnie jest z wolnymi rodnikami, które niszczą wszelkie komórki, z którymi mają kontakt – również komórki skóry. Uszkadzają one keratynocyty i fibroblasty oraz upośledzają syntezę kolagenu i elastyny. Mówić bardziej pospolicie – niszczą rusztowanie skóry i osłabiają jej naturalne procesy regeneracji. Skóra palacza jest cieńsza niż u osoby, która nie ma problemów z tym nałogiem. Zauważyć może również liczne zapadnięcia, a w okolicach ust i nad górną wargą pojawiają się bardzo charakterystyczne tak zwane „zmarszczki palacza”. Na skórze twarzy mogą pojawić się również stany zapalne, czyli „trądzik palacza”. Dodatkowo skóra traci swoją jędrność oraz jest silnie przesuszona. Jeśli chodzi o kolor cery, to jest ona zazwyczaj szara, a spowodowane jest to obkurczeniem naczyń krwionośnych, które sprawiają, że krew wolniej krąży i tym samym jej niedotleniona.

Jak dbać o cerę dotkniętą skutkami palenia papierosów?

Co zrobić, aby polepszyć stan swojej skóry i cery?

  • Rzuć palenie – wiele badań mówi o tym, że poprawę po rzuceniu palenia papierosów można zaobserwować prawie od razu. Poprawa stanu cery następuje po około miesiącu. Na początku będziesz mógł zauważyć, że skóra jest lepiej nawilżona i dotleniona, poprawi się jej koloryt, a nawet wróci blask. Po około roku cera będzie wyglądała na dziesięć lat młodszą! Pamiętaj jednak o tym, że nie wszystko wróci do normy, a twarz palacza przed i po nigdy już nie będzie wyglądać tak samo.
  • Oczyszczanie i regeneracja – po długoletnim paleniu papierosów, Twojej cerze z całą pewnością przyda się mocne oczyszczanie oraz regeneracja delikatnej skóry. Możesz pójść do wykwalifikowanej kosmetyczki i poprosić ją o wykonanie takich zabiegów, które jako profesjonalista zleciłaby osobie chcącej poprawić wygląd swojej skóry po rzuceniu papierosów. Z całą pewnością pomoże Ci w wyborze odpowiedniej kuracji!
  • Wypełnienie zmarszczek – wiele osób, a zwłaszcza kobiet po rzuceniu papierosów decyduje się również na wypełnienie zmarszczek toksyną botulinową lub kwasem hialuronowym. Ten zabieg wykonuje się zwłaszcza wokół ust, gdzie powstają „zmarszczki palacza”.

Podsumowując, wpływ palenia papierosów na cały organizm oraz wygląd skóry jest niezaprzeczalny i obejmuje szereg niekorzystnych zmian w naszym ciele. Jednak, jeśli będziemy bardziej świadomi ubocznych skutków palenia tytoniu, to możliwe, że jednocześnie będziemy bardziej skłonni do porzucenia tego nałogu. Pamiętaj, że skóra nie wróci do swojego stanu sprzed palenia papierosów, jednak znacznie poprawi swój wygląd oraz zdrowie. Nie zapominaj również o zdrowym śnie, który jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka. Koniecznie zajrzyj na tę stronę abcsnu.pl, która w swojej ofercie ma mnóstwo świetnej jakości materaców, które zaspokoją wszystkie Twoje potrzeby oraz preferencje. ABCsnu to producent wielu doskonałej jakości produktów sypialnianych, więc jeśli tylko potrzebujesz nowej poduszki, kołdry czy poszewek, to również możesz skorzystać z ich oferty! Swój materac możesz również kupić w jednym z kilku sklepów z takimi artykułami znajdujących się w mieście Ostrowiec Świętokrzyski. Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także: Rodzaje materacy.