Koty i psy często stają się pełnoprawnymi członkami rodziny. Aby zapewnić im długie życie u boku domowników, należy najmłodszych lat dbać o ich stan zdrowia i regularnie pojawiać się na wizytach weterynaryjnych. Jakie są podstawowe zasady dbania o czworonogi? Jak zapewnić ukochanym pupilom zdrowie na długie lata?

Szczepienia to podstawa!

Pierwszym obowiązkiem właściciela czworonoga jest zadbanie o wykonanie wszystkich potrzebnych szczepień. W Polsce szczepionka przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowa zarówno dla psów, jak i dla kotów. A co należy zrobić poza tym? Schemat szczepień powinien zawsze ustalać lekarz weterynarii. Szczeniaki z reguły otrzymują szczepionki przeciwko nosówce, parwowirozie, kaszlowi kenelowemu, zapaleniu wątroby i leptospirozie. Z kolei małe kotki otrzymują środki zabezpieczające je głównie przed kocim katarem — herpeswirozą, kalciwirozą i podobnie jak szczeniaki — przed parwowirozą. Od kilku lat dostępne są także szczepionki zabezpieczające koty przed zakaźną białaczką, którą wywołuje wirus FeLV. Poza szczepieniami zarówno koty, jak i psy, powinny być regularnie odrobaczane i zabezpieczane przed kleszczami. O odpowiedni preparat warto zapytać weterynarza — nie wszystkie produkty bezpieczne dla psów będą odpowiednie dla kotów.

Kot w domu — zabezpieczenia

Zasady bezpieczeństwa kota w domu zależą w dużej mierze od tego czy będzie on mógł wychodzić z mieszkania, czy też nie. Wypuszczanie zwierzęcia samego na zewnątrz zawsze wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Z reguły dotyczy ono ryzyka wypadku, a także chorób pasożytniczych lub zakaźnych. Wskazuje się, że koty wychodzące nie powinny spać ze swoimi właścicielami w łóżku. Nawet na materacu wyposażonym w zdejmowany pokrowiec, który można prać — takim jak jeden, z dostępnych pod linkiem https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200 – niemożliwe będzie bowiem utrzymanie optymalnego stopnia higieny.

Zdrowie czworonożnego domownika — jak o nie zadbać?Koty niewychodzące muszą przebywać w mieszkaniach zabezpieczonych siatką. Warto pamiętać o tym, aby znalazła się ona nie tylko w oknach, ale również na balkonie. Koniecznie należy zadbać też o zabezpieczenie uchylonych okien, w którym kot mógłby się zaklinować. Jeśli zdecydujesz się na wyprowadzenie czworonoga na spacery, koniecznie zaopatrz się w dobrze dopasowane szelki, z których nie będzie mógł się wyślizgnąć.

Zdrowa dieta kluczem do długiego życia Twojego pupila

Każde zwierzę powinno mieć dietę dopasowaną do swoich własnych potrzeb. Kwestia ta wygląda zupełnie inaczej w życiu kota i psa. Koty są bowiem typowymi mięsożercami, a psy poza białkiem zwierzęcym czerpią składniki odżywcze również z warzyw i owoców. Czym charakteryzują się potrzeby żywieniowe kotów?

  • Posiłki powinny zawierać tylko białko zwierzęce;
  • Należy unikać kukurydzy, soi, pszenicy, glutenu, ryżu, kaszy i innych podobnych zapychaczy;
  • Koty pobierają wodę głównie z pożywienia, dlatego należy podawać im mokrą karmę;
  • Posiłki należy podawać jak najczęściej, a karma powinna być w temperaturze pokojowej.
  • Inne zasady dotyczą potrzeb dietetycznych psów:
  • Karma może być zarówno sucha, jak i mokra. Warto jednak pamiętać o tym, że chrupki są zawsze bardziej przetworzone niż jedzenie z puszki.
  • Karma dla psów może zawierać warzywa i zioła. Należy jednak unikać ryżu, czy dużej ilości ziemniaków. Mięso powinno stanowić przynajmniej 70% posiłku.
  • Należy wybierać karmy pełnoporcjowe, które dostarczą zwierzakowi wszystkie, potrzebne elementy odżywcze.

Pielęgnacja — jak o nią zadbać?

Zarówno koty, jak i psy potrzebują pielęgnacji — w szczególności te długowłose. Warto regularnie czesać zwierzaka, aby nie prowokować nadmiernego gromadzenia się sierści w mieszkaniu. Jest to ważne szczególnie dla osób, które śpią ze swoimi zwierzętami. W takiej sytuacji należy skrupulatnie dbać o higienę sypialnianą i regularnie wymieniać wyposażenie pokoju — jeśli chcesz dowiedzieć się kiedy kupić nowy materac, przeczytaj artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/39_po-czym-poznac-ze-czas-wymienic-materac. Każdy zwierzak potrzebuje też regularnego obcinania pazurów. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie można ich przycinać kotom wychodzącym na zewnątrz! Dzięki nim radzą sobie bowiem z poruszaniem się po różnych powierzchniach i mogą ulec poważnemu wypadkowi jeśli utracą tę możliwość. Weterynarze coraz częściej przypominają również opiekunom o konieczności czyszczenia zwierzakom uszu, oczu i zębów. Kamień nazębny w przypadku braku zachowania higieny może zgromadzić się w tak dużych ilościach, że konieczne będzie czyszczenie zębów pod narkozą! Z kolei uszy i oczy z reguły wystarczy od czasu do czasu przecierać wacikiem. Dopiero po zauważeniu niepokojących symptomów — takich jak zaczerwienienie, łzawienie, pojawienie się wydzieliny czy świąd, konieczne jest stosowanie specjalistycznych preparatów przepisanych przez lekarza weterynarii podczas wizyty.

Aktywność fizyczna psa i kota

Regularny ruch to podstawa zdrowia dla każdego psa i kota. Psy powinny mieć zapewnione minimum 4 spacery w ciągu dnia — w tym przynajmniej jeden dłuższy. Wszystko zależy też od rasy zwierzaka — inne potrzeby będzie miał wymagający labrador, a inne mops uwielbiający wylegiwanie się na kanapie. Również koty muszą się ruszać. Pupile wypuszczane na dwór same zapewniają sobie dawkę ruchu. Jednak koty przebywające w domu powinny bawić się ze swoimi opiekunami. Brak ruchu szybko prowadzi do otyłości, a ta z kolei może stać się przyczyną poważnych chorób.

Zwierzęta są w wielu rodzinach niezwykle ważne. Uczestniczą czynnie w życiu rodzinnym i towarzyszą domownikom zarówno w trudnych, jak i wyjątkowo miłych chwilach. Aby odwdzięczyć się im za obecność, warto dbać o ich zdrowie, zapewniając dobrą dietę, aktywność fizyczną i regularne badania weterynaryjne wraz z zagwarantowaniem ewentualnego leczenia.